ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК! Цветанов разкри в сензационно интервю за ПИК как са искали да го извадят от политиката и да ударят Борисов! Вижте мнението му за разстрелите
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов хвърли бомба като в интервю пред главния редактор на ПИК Ивайло Крачунов обяви, че партията няма да издига Росен Плевнелиев за втори президентски мандат.
Пред медията ни Цветанов посочи, че ГЕРБ ще излезе на изборите с нова президентска двойка, която ще е силна и убедителна. (Вижте какво още каза за Плевнелиев в Още по темата).
Разговорът с Цветанов продължава за опонентите, Румяна Бъчварова, протестите и разстрелите!
- Сигналът на Станишев до прокуратурата не целеше ли да Ви извади от политиката и чрез Вас да удари премиера Борисов?
- Разбира се. Това бяха последователни атаки придружени с изказвания със съответната амплитуда на острота към мен и премиера.
Това беше част от цялостния сценарий, който се реализираше от БСП и парламентарната й група.
Аз смятам, че ние все пак не трябва да се връщаме толкова назад във времето и да влизаме в тези детайли, защото това ще възпали отново една вражда, която смятам, че не е нужна в днешния политически живот и в условията, в които работим.
Сега с депутатите от БСП Лява България и с останалите парламентарни групи имаме една нормална човешка комуникация. Там където имаме допирни точки имаме и съвместни гласувания, а там където имаме различия - това е част от политическия живот на опозицията.
- Ще продължат ли атаките от страна на коалиционните ви партньори от Реформаторския блок?
- Работя изключително добре с голяма част от Реформаторския блок. Имам толерантно отношение и към онази част от тях, които са възприели опозиционно поведение.
В тази посока мога да кажа, че преговорите ги водя с тази част, която са разумните. Останалите просто ги оставяме да си говорят каквото искат, не си заслужава човек да им обръща внимание.
- Какво е мнението ви за намерението на полицейските синдикати да организират нови протести?
- В разговорите ми с ръководството на МВР и с членове на вътрешната парламентарна комисия съм споделил, че внасянето на законодателните промени от Министерския съвет ще бъде разгледано в комисията след обществена дискусия, която обмисляме да проведем на 15 март, за да може в един по-широк формат да чуем различни мнения.
Ще изслушаме мнението и на парламентарните групи, които са извън управляващото мнозинство.
Секторът за сигурност трябва да бъде изведен надпартийно и политиците не трябва да правят тежки констатации и изказвания, които водят до демотивация на служителите.
По тази причина трябва да обединим усилията си в диалог и със служителите от МВР, за да намерим най-правилното решение, съобразявайки се с целите, които трябва да постигнем.
- По времето, в което бяхте министър бяха арестувани бандите за отвличания "Наглите" и за убийства "Килърите" и мутрите спряха да се движат с кортежи. Как гледате на възможността да се върнете отново като министър на вътрешните работи?
- Смятам, че интервюто не цели да се усили напрежението между Вътрешната комисия в парламента и политическото ръководство на МВР.
Смятам, че е несериозно да правя оценка на това, за което ме питате.
Моля всеки, който иска да ме пита по тази тема да прочете докладите на Европейската комисия от 2010 до 2012 година включително и ще види, че там се говори за необратимост на проведените реформи, за устойчивост и воля за респектиране на организираната престъпност.
Това всъщност бяха мотивите, за да може в доклада на ЕК за този период България да бъде определена като по-добре спазваща механизма за сътрудничество и оценка. Следващият доклад трябваше да бъде след 18 месеца, докато за Румъния нямаше подобна положителна оценка.
Спомняте си и положителните оценки, които получихме през 2012 година от директора на Европол и от Държавния департамент на САЩ по отношение на противодействието на трафика на хора.
Мисля, че признанията, които получихме по линия на борбата с наркотрафика също говорят много. Доказателството в тази посока е и обстоятелството, че ДЕА откри свой офис в България в периода, който визирам.
- В България почти няма разкрито поръчково убийство. В тази връзка смятате ли, че МВР ще успее да разгадае разстрелите на собственика на "Агресия" Александър Антов и на Веселин Стоименов?
- Всичко зависи от добрата организация, от добрата оперативна работа и привеждането в известност на всички знакови представители на криминалния сектор.
Не съм запознат в детайли с оперативната работа по тези случаи и смятам, че не е редно да влизаме в това поле.
Ние като законодателен орган можем само да изслушваме и да подпомагаме чисто организационната работа в министерството с евентуалните законодателни промени.
Когато се правят законодателни промени, те не трябва да водят до демотивиране на състава, а до точно обратното и до укрепване на авторитета на институцията.
Служителите има какво да направят, за да изградят по-голямо доверие към институцията от страна на обществото, за да се увеличи разкриваемостта на криминалните престъпления и за неутрализиране на тежката организирана престъпност.