ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЮ! Републиканският медиен стратег Брайън Лайб пред ПИК: Финансирани от САЩ медии в чужбина са обслужвали интереси на елита, а не на хората. Работили са под прикритието на „защита на демокрацията“

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Брайън Лайб е управляващ директор на Henry Public Relations, старши съдружник в Center for Fundamental Rights в Будапеща и бивш кандидат за конгресмен от Републиканската партия през 2024 година. Как ще се промени отношението на САЩ към Европа след идването на Доналд Тръмп на власт и ще пострадат ли партньорства попита експерта водещата Соня Колтуклиева.
- През последните месеци елитът на Европейския съюз и някои европейци, предимно ползватели на грантове, се чувстват застрашени от реториката на екипа на президента Доналд Тръмп. Какво означава Европа за Вас, американците, г-н Лайб?
- Европа е важен партньор на Съединените американски щати, крепост на западната цивилизация и регион, с който споделяме дълбоки исторически, икономически и стратегически връзки. Въпреки това, под ръководството на някои европейски елити в Брюксел, континентът се насочи към политики, които отслабват суверенитета, икономиката и сигурността, особено пред лицето на нелегалната миграция и прекомерната зависимост от глобалистките институции. Президентът Тръмп винаги е подчертавал коректните партньорства, в които съюзниците се обединяват, за да се защитят, вместо да използват американските данъкоплатци. По-силна, разчитаща на себе си Европа е в интерес на всички и тези, които разбират това, няма от какво да се страхуват. Европейската държава и лидерът, който ръководи този процес, е премиерът Виктор Орбан и Унгария.
- Правителството на САЩ показва, че е отдадено на усилията за намаляване на ненужните разходи, за да получи контрол над дълга от 36 трилиона долара. Възможно ли е някои партньорства да пострадат в този процес?
- Америка вече не може да си позволи да харчи безразсъдно! Всеки долар трябва да служи на националния интерес на нашия народ. Беше заявено, че силните съюзи, основани на взаимно уважение и споделени стратегически цели, ще останат приоритет. Това, което се променя, е, че неразумните харчове и тези, които се използват за директно противопоставяне на законно избраните правителства на нашите съюзници, ще спрат. Администрацията на президента Тръмп няма да субсидира страни, които подкопават американските интереси, независимо дали чрез слаби политики за сигурност, нелоялни търговски практики или подкрепа за враждебни режими. Мисля, че истинските съюзници, които инвестират в собствената си защита и поддържат западните ценности, ще намерят надежден партньор в лицето на САЩ.
- Каква е Вашата лична позиция по всички факти, които изразихте в съвместната публикация с известния български политически коментатор Георги Харизанов в „Newsmax“: за грантовата медийна практика, създадена в България с активното участие на предишните американски власти?
- На първо място, бих искал да изтъкна, че за мен беше чест да публикувам този анализ заедно с г-н Харизанов, за да помогна да се разкрие какво се е случвало в България. Това е част от по-широк модел, по който финансираните от данъкоплатците на САЩ медии, са използвани за влияние в чужбина, така че да обслужват интересите на политическите елити във Вашингтон, а не да служат на хората в тези държави. Разкритията, че американските фондове са били насочени към определени медии, за да обслужват идеологически платформи под прикритието на „защита на демокрацията“ - ето това предизвиква дълбока загриженост. Администрацията на президента Тръмп трябва да гарантира, че инвестициите на САЩ насърчават суверенитета, свободата на словото и независимата журналистика - а не създават медийни групировки, които зависят от чуждестранното финансиране и служат на целите на политическата манипулация.
- Философията на „промяна на режима“ беше основна част от външната политика на Демократическата партия. Какво ще се промени сега, когато на власт е Републиканската партия?
- Дните на безразсъдна смяна на управленията в различни страни и безкрайните войни - приключиха. Президентът Тръмп и елитът на Републиканската партия вярват в такава външна политика, която поставя на първо място дипломацията, силната икономика и въздържането от военна намеса - без излишни интервенции, които дестабилизират регионите и засилват бремето за американските данъкоплатци. Това не означава, че няма да се изправяме силни срещу противниците. Означава, че ще се ангажираме със световните проблеми прагматично, като гарантираме, че всяко наше действие служи на американските интереси и защитава нашите съюзници. Стабилност, решителност и уважение към националния суверенитет ще бъдат в основата на нашата външна политика.
- Как мислите, какво да очакваме от САЩ през следващите години на промяна: Вашингтон ще бъде глобален полицай, приятел и съюзник или ожесточен конкурент?
- САЩ трябва да се разглеждат като суверенна нация, която поставя собствените си интереси на първо място, като същевременно поддържа силни съюзи с тези, които споделят нашите ценности и ангажименти. Няма да сме световен полицай, нито трябва да се очаква да финансираме защитата на нациите, които не инвестират в собствената си сигурност. Нации, които поддържат своите отговорности – военни, икономически и дипломатически – ще намерят силен и непоколебим съюзник в лицето на САЩ. Тези, които очакват едностранчиви отношения, в които Америка плаща сметките, ще се сблъскат с различен подход при управлението на президента Тръмп.
- Благодаря Ви, г-н Лайб!


