BG EN

Експерт: 3 млрд. лв. за здраве изчезват всяка година

БЪЛГАРИЯ ДНЕС

Експерт: 3 млрд. лв. за здраве изчезват всяка година

3871
на 25.11.2013
Експерт: 3 млрд. лв. за здраве изчезват всяка година
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Над 3 млрд. лева, предназначени за здравеопазване в България, потъват всяка година. Това заяви проф. Петър Иванов, зам.-председател на Центъра за демографска политика, предава "Репортер".

препоръчано

"Средствата са сбор от публичните разходи – 1 млрд. и 700 млн. лв. и частните – 1 млрд. и 500 млн. лв., които ежегодно правят НЗОК и домакинствата у нас. Трудно е да се определи обаче каква част от тези пари се крадат и каква част се управляват неефективно, заради непрозрачната политика на управлението им", посочи още проф. Иванов. По думите му парите ни отиват при здравните олигарси в лицето на управляващите, а здравеопазването се е превърнало в печеливш бизнес.

"Състоянието на здравната ни система в момента е отчайващо и докато държавата и партиите продължават да правят политика от нея, вместо за нея, нищо добро не ни очаква", категоричен е д-р Цветан Райчинов, председател на Българския лекарски съюз. По думите му България е на път да изчезне, ако в близките 5 години не се предприемат мерки. У нас съотношението между публичните и частните разходи за здравеопазване е съответно 52% на 48%. По данни на НСИ домакинствата в страната са 3 008 000 като всяко от тях доплаща за здравни грижи средно по 501 лв. годишно.

"Най-богатите хора у нас са свързани със здравеопазването и това е печално", заявява проф. Иванов. "То до такава степен се е превърнало в бизнес, който генерира печалби, че дори плащаме данък, ако се разболеем – 20% ДДС за това, че си купуваме лекарства". България е на 9-то място по смъртност в света, сочат данни на НСИ. Сред основните причини са болести на органите на кръвообращението, рак, болести на дихателната система и др. Най-критична причина обаче е състоянието на българското здравеопазване.

l

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 17 декември - конфликтът с ръководството е неизбежен за Овните, допълнителна работа ще донесе добър приход за Стрелците САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 17 декември - конфликтът с ръководството е неизбежен за Овните, допълнителна работа ще донесе добър приход за Стрелците
ПИК TV x
ПИК TV! ПАРЛАМЕНТАРНИ СКАНДАЛИ БЕЗ КРАЙ: Махленска кавга си спретнаха в зала ДАМИТЕ на Възраждане и ИТН (НА ЖИВО) ПИК TV! ПАРЛАМЕНТАРНИ СКАНДАЛИ БЕЗ КРАЙ: Махленска кавга си спретнаха в зала ДАМИТЕ на "Възраждане" и ИТН (НА ЖИВО)
ново
Днес: 80
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК