ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Този месец страните-членки от ЕС ще дебатират увеличаването на натиска си срещу Полша, след като Варшава не се отказа от реформите в съдебната си система, които бяха счетени за неприемливи от Брюксел, предава Ройтерс, цитирани от Фокус.
Източник от Брюксел твърди, че започва следващата фаза от процес, в чийто край, полското правителство може да бъде обявено за недемократично.
Консервативната „Партия на закона и справедливостта“ (ПЗС) се опитва да прокара реформи в съдебната система, които според Европейския съюз, отслабват демократичния ред в страната.
От ПЗС отхвърлиха критиките и обвиниха Брюксел в превишаване на правомощията и намеса в суверенните дела на Полша.
На 25 септември по инициатива на Европейската комисия, 28-те министри на страните-членки по европейските дела, ще се съберат, за да обсъдят ситуацията с Полша.
Заместник-председателят на ЕК Франс Тимерманс ще изнесе доклад пред министрите относно неуспешните си опити да принуди полското правителство, да промени позицията си.
Германският канцлер Ангела Меркел също призова за по-сурови действия спрямо Полша и смята да обсъди въпроса с Жан-Клод Юнкер.
Ако Варшава не се подчини, полското правителство рискува да загуби част от европейските субсидии, както и правото си на глас в Европейския съюз.
Брюксел може да задейства член седми, според който 27-те страни-членки ще трябва да заявят, че върховенството на закона в Полша е под заплаха. Франс Тимерманс ясно показа, че ако Полша не се подчини, член седми ще бъде задействат.
Регионалният съюзник на Полша унгарският премиер Виктор Орбан от своя страна също показа, че страната му ще блокира всякакви наказателни действия срещу полското правителство.