BG EN

ЕС да има право да нарежда задължително производство на стоки, предлага ЕК

ЕС

ЕС да има право да нарежда задължително производство на стоки, предлага ЕК

8148
на 04.09.2022
ЕС да има право да нарежда задължително производство на стоки, предлага ЕК
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Европейският съюз да има право да нарежда задължително производство на стоки от първа необходимост, когато има проблем с тях. Това предвижда предложение на Европейската комисия, което германският вестник "Франкфуртер алгемайне цайтунг“ публикува днес.

препоръчано

Според идеята на Брюксел ЕС ще има право да задължава частния бизнес първо да задоволява нуждите от стоки на страните-членки и тогава да изнася извън ЕС.

В противен случай се предвиждат глоби. До такива мерки обаче може да се стигне само при извънредни обстоятелства.

Европейската комисия предвижда да публикува предложението си в средата на септември.

9 страни-членки - между тях Германия, Белгия и Нидерландия, са предупредили Брюксел, че подобни предложения надхвърлят правомощията на ЕС. Така нареченият "Инструмент за действия при кризи на вътрешния пазар“ е бил изготвен, след като в началото на пандемията десетки вериги на производство и доставки бяха прекъснати и се появи дефицит за различни стоки, най-вече във фармацевтиката. Документът се е опрял на съществуващия в САЩ закон за производство на военна защита.

Европейските чиновници аргументират изготвянето му с това, че заради пандемията и руската инвазия в Украйна е станало ясно, колко "крехък" е вътрешният пазар и до каква степен зависи европейската икономика от него. При големи кризи тази зависимост може да предизвика рецесия и геополитическа нестабилност.

"Необходимо е функционирането на вътрешния пазар да е подсигурено и в тежки времена“, се казва в документа.

Бомба x
Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии
ПИК TV x
ПЪРВО В ПИК TV! Борисов посети реставрирания мост на Кольо Фичето в Бяла (ВИДЕО) ПЪРВО В ПИК TV! Борисов посети реставрирания мост на Кольо Фичето в Бяла (ВИДЕО)
ново
Днес: 34
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК