ЗА РОДИТЕЛИ: Какво трябва да знаете за цвета на очите на бебетата

ШАРЕН СВЯТ

ЗА РОДИТЕЛИ: Какво трябва да знаете за цвета на очите на бебетата

18765
на 25.03.2019
ЗА РОДИТЕЛИ: Какво трябва да знаете за цвета на очите на бебетата
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Един от дългоочакваните моменти за всеки родител е изясняването на цветът на очите на тяхното дете. Всеки родител е любопитен да узнае на кого се е метнало детете му и какъв ще бъде цветът на очите му. Но за да разберете, трябва да се въоръжите с търпение и да изчакате поне навършването на годинката.

WINBET – забавление онлайн с над 2000 слот игри! (18+)

препоръчано

Ето кога можете да очаквате промяната и какво още трябва да знаете за очите на новородените:

Цветът на ириса, подобно на цвета на кожата и косата, зависи от количеството на меланина в организма на бебето

Когато се раждат бебета винаги са със сиви или сини очи, тъй като меланинът, с който разплагат е в минимални количества. Всъщност той се произвежда от специални клетки, наречени меланоцити, които се активират само в присъствието на светлина. Ето защо не е чудно, че новородените имат съвсем малък запас, предвид, че в продължение на девет месеца са били в майчината утроба. Така меланоцитите започват да се активират едва след раждането и завършват работата си след навършването на годинката.

Детето ще има сини очи, ако неговите меланоцити отделят малко меланин, ако отделят повече, ще бъдат зелени или лешникови. Когато меланоцитите работят много активно, очите ще станат кафяви (най-често срещаният цвят).

Цветът на очите, разбира се, е обвързан с генетичния материал, който се предава от родители и прародители. Така макар и двамата родители да са с кафяви очи, ако някои от бабите или дядовците са със сини или зелени очи, вероятността детето също да има такива е много голям.

Освен цветът, друго което трябва да се следи внимателно е правилното развитие на зрението. Някои родителите със загриженост забелязват, че новородените им страдат от кривогледство.

През първите шест месеца, всъщност, лекото кривогледство е нормално. По-голямата част от развитието на зрението се случва в мозъка, а не в очите

Едно от най-големите предизвикателства за мозъка е да координира визуалните сигнали от двете полукълба. Нервните сигнали в очите пътуват през зрителните нерви и се разделят от двете страни на мозъка. За да направят тези сигнали логични, двете мозъчни полукълба трябва да си сътрудничат, да сравняват информацията и да координират движенията на очите в желаната посока.

Възможно е до втория месец детето да има трудности да следва игра или движение от едната към другата страна. Но след този момент, то трябва да може да движи погледът си безпроблемно отдясно наляво и обратно.

Другата голяма стъпка настъпва на 6-месечна възраст. На тази възраст двете мозъчни полукълба са в добри отношения помежду си. На този етап двете очи са в състояние да следват обекти едновременно. Ако например покриете едното си око, то трябва да върви в една и съща посока с другото. Това е тест, който може да ви помогне да определите дали очите на вашето бебе се развиват добре.

Ако след 6-тия месец забележите, че очите на детето ви не се движат винаги в една и съща посока, информирайте лекар. Възможно е бебето ви да има мързеливо око (амблиопия). В този случай е важно проблемът да бъде третиран преди детето да навърши три години.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 25 април - успех във всички начинания за Телците, лични проблеми терзаят Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 25 април - успех във всички начинания за Телците, лични проблеми терзаят Скорпионите
ПИК TV x
ПИК TV! ЕКШЪН В ПАРЛАМЕНТА: Депутати се ритаха в кулоарите. Искрен Митев: Грозни сцени и глупост (ВИДЕО) ПИК TV! ЕКШЪН В ПАРЛАМЕНТА: Депутати се ритаха в кулоарите. Искрен Митев: Грозни сцени и глупост (ВИДЕО)
ново
Днес: 147
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК