ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Мобилните телефони и смарт устройства да бъдат забранени със закон предлага Министерството на образованието и науката.
“Вече подготвяме промените, които да забранят мобилните телефони в училище”, каза министърът на образованието Красимир Вълчев. Той посочи, че вероятно през май-юни промените в Закона за училищното и предучилищното образование ще бъдат представени на депутатите.
Министърът обясни, че и в момента има забрана за ползването на телефоните в час. “Ние ще предложим на народните представители да бъде ограничено ползването им въобще в училище, което означава, че няма да могат се ползват и в дейностите по интереси, няма да могат да се ползват в междучасието”, каза Вълчев.
“Училищата ще организират изземане на телефоните преди началото на учебни ден. Може и децата въобще да не ходят с телефони, защото няма да има смисъл да ходят с телефони в училище”, коментира министърът на образованието, обясни Вълчев.
Директори на училища в София и в страната коментираха пред Труд, че забраната едва ли ще накара децата да ходят на училище без телефони. Разказаха, че съхраняването на апаратите създава сериозни проблеми тъй като всяка сутрин зам.-директорът или класните са ангажирани да прибира в специални кутии устройствата. При вземането им настъпвала суматоха и блъскане.
Нерядко някои забравяли телефоните си и се връщали да си ги вземат следобед, което означавало да посвещават много от времето си на телефоните. Освен това било масова практика учениците да ходят с два телефона на училище и да оставят само единия. Често предавали стар неработещ апарат за съхранение в кутията, а в себе си оставяли скъпия апарат, с който се забавлявали в час, разказаха учители. Те разкриха и че при забележка се стигало до разправии и скандали.
Родителите също не са единодушни за забраната на телефони в училище. Много от тях питат как ще имат контакт с децата си и не крият опасенията си, че ако се случи нещо лошо няма да могат да помогнат. Противниците на забраната сочат като аргумент, че децата им ще наваксват с телефона през времето, което не са на училище и екранните занимания ще да за сметка на подготовката им за следващия ден.
Онези, които одобряват забраната разчитат на това, че училището ще свърши това, което те не могат - ще отделят децата им от телефоните поне за 5-6 часа на ден.
Психолози определиха таблетите и смартфоните като “дигиталната дрога”, а проучвания установиха, че българските деца прекарват средно по 5 часа на ден приковани пред дисплеите. Някои от опасностите, които крие “дигиталната дрога”, са наднорменото тегло, смущения в съня и проблеми в детското развитие. Според психолози максималното време, което без последствия могат да прекарват пред екраните учениците до 18 г., е два часа.