BG EN

САМО В ПИК! След скандала с Теодора Георгиева: Ето как се избират и как се освобождават европрокурорите

ГОРЕЩО
Акценти

САМО В ПИК! След скандала с Теодора Георгиева: Ето как се избират и как се освобождават европрокурорите

231758
на 01.04.2025
САМО В ПИК! След скандала с Теодора Георгиева: Ето как се избират и как се освобождават европрокурорите
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

След скандала с Теодора Георгиева - безпрецедентен в 5-годишната история на eвропрокуратурата, изникна въпросът как се избират и как се освобождават европрокурорите. Соня Колтуклиева проучи “пътя на славата” от София до Люксембург.

препоръчано

Това става според изискванията на РЕГЛАМЕНТ 2017/1939 НА СЪВЕТА на Европейския съюз от 12 октомври 2017 година за установяване на засилено сътрудничество за създаване на Европейска прокуратура, приет от държавите-членки.

На 10 януари 2019 г. Висшият съдебен съвет публикува “ОБЯВЛЕНИЕ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ПРОЦЕДУРА ЗА ПОДБОР НА КАНДИДАТИ ЗА ЕВРОПЕЙСКИ ПРОКУРОР ОТ РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

В срок до 17:00 ч. на 1 февруари 2019 г. кандидатите за европейски прокурор от Република България трябва да подадат молбата си за участие в подбора лично, чрез изрично упълномощено лице, по куриер или по пощата с препоръчано писмо с обратна разписка при зачитане на пощенското клеймо на датата на получаване, заедно с изискуемите документи в деловодството на Министерство на правосъдието на адрес: гр. София 1040, ул.“Славянска“ №1.

Новата процедурата за подбор на кандидати е обявена във връзка с Решение № 936 на Министерския съвет от 21 декември 2018 г. за изменение на Решение № 806 на Министерския съвет от 9 ноември 2018 г. за подбор на кандидати за европейски прокурор от Република България и писмо на Европейската комисия от 6 декември 2018 г.

Подборът на кандидатите е извършен от Комисията, създадена в изпълнение на Решение № 806 на Министерския съвет от 9 ноември 2018 г., и е съобразен с условията на чл.16 на Регламент (ЕС) 2017/1939, на Регламент № 31 (ЕИО), 11 (ЕОАЕ) относно Правилника за длъжностните лица и Условията за работа на други служители на Европейската икономическа общност и на Европейската общност за атомна енергия, и на актуализирания Работен документ на Европейската комисия относно критериите и изискванията за избор на европейски прокурори от 18 декември 2018 г.

Комисията извършва подбор на трима кандидати за европейски прокурор от Република България, като процедурата по подбора се състои от два етапа – проверка по допустимост на кандидатите въз основа на представените от тях документи и публично изслушване от Комисията на допуснатите кандидати. Предложените от Комисията кандидатури явявнесени за одобрение от Министерския съвет. Въз основа на представените от българското правителство три кандидатури, Комитетът по подбора по чл. 14, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2017/1939, след като провежда присъствено изслушване на тримата кандидати, изготвя становище относно тяхната квалификация и извършва класиране, като укаже реда на предпочитание. Европейският прокурор от България бива избран и назначен от Съвета на Европейския съюз, като изборът не е обвързан от реда на предпочитание, указан от Комитета по подбора.

Съгласно посочения актуализиран Работен документ на Европейската комисия, европейските прокурори са назначени като срочно наети служители на Европейската прокуратура съгласно чл. 2, буква а) от Условията за работа на другите служители на Европейския съюз (УРДС), на степен AD13.

Съгласно чл. 16 от Регламент (ЕС) 2017/1939 кандидатите за европейски прокурори следва да са действащи членове на прокуратурата или съдебната система, чиято независимост е извън съмнение, и които притежават необходимата квалификация за заемане на висши длъжности в прокуратурата или съдебната система на държавата членка, и практически опит в националните правни системи и в областта на финансовите разследвания и международното съдебно сътрудничество по наказателно-правни въпроси…”

Министерството на правосъдието публикува обявление за конкурса и уточнява: Комисията по подбора определи следните критерии за допустимост на кандидатите за европейски прокурор от Република България:
•           да са действащи съдии, прокурори или следователи;
•           да не са в конфликт на интереси и в условия на несъвместимост;
•           да имат минимум 12 години юридически стаж;
•           възрастта на кандидатите към 1 юли 2019 г. да е не повече от 57 години;
•           да владеят английски език (владеенето на френски и/или немски като втори работен език ще се смята за преимущество).

През юли 2020 г. Прокурорската колегия на ВСС класира Десислава Пиронева, Светлана Шопова-Колева и Теодора Георгиева.

Пиронева се отказва, защото получава предложение да стане заместник-главен прокурор в екипа на Иван Гешев. Шопова също се отказва, по-късно тя става делегиран прокурор към Европейската прокуратура.

На 27 юли 2020 година Съветът на Европейския съюз назначава европейските прокурори, сред тях е и Теодора Георгиева.

На 26 март 2025 година Европейският главен прокурор Лаура Кьовеши информира Европейския парламент, Съвета на ЕС и Европейската комисия, че Колегията на Европейската прокуратура (EPPO) е решила да започне административно разследване за евентуални нарушения, извършени от българския европрокурор Теодора Георгиева в рамките на текущо разследване на EPPO. Досега тя не е разследвала свой прокурор.

Така стана актуален въпросът как може да бъде уволнен европрокурор:

“Съдът на ЕС, по искане на Европейския парламент, на Съвета или на Комисията, може да освободи от длъжност европейски прокурор, ако установи, че той вече не е в състояние да изпълнява задълженията си, или ако е виновен в извършването на тежко нарушение.” Това означава, че всеки евродепутат може да инициира прекратяване на мандата на европрокурор.

Тъй като често се бъркат функциите на европрокуратурата, каквато беше намесата й - шокиращо и неправомерно - в незаконния арест на Бойко Борисов на 17 март 2022 година, заради което Кирил Петков е подсъдим, припомням задачите на институцията.

“Европейската прокуратура е независим орган на Европейския съюз, отговарящ за разследването, наказателното преследване и предаването на съд за престъпления против финансовите интереси на ЕС, включващи:
* измами
* корупция
* изпиране на пари
* трансгранични измами с ДДС

Дейността на Европейската прокуратура Институциите и органите на ЕС, както и компетентните органи на 22-те държави членки, участващи в Европейската прокуратура, трябва да ѝ докладват за всяко престъпно поведение, засягащо бюджета на ЕС. Физическите лица също може да съобщават за предполагаеми случаи на измама и други престъпления.”

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Ето го топ хороскопът на Алена за последния работен ден от седмицата - Съдбата закриля Близнаците, денят е благоприятен за Раците САМО В ПИК: Ето го топ хороскопът на Алена за последния работен ден от седмицата - Съдбата закриля Близнаците, денят е благоприятен за Раците
ПИК TV x
Валентин Кардамски с ТОП анализ пред ПИК TV: Либералите Урсула, Микрон и Стармър искат да сменят Ердоган с послушна парцалива кукла Валентин Кардамски с ТОП анализ пред ПИК TV: Либералите Урсула, Микрон и Стармър искат да сменят Ердоган с послушна парцалива кукла
ново
Днес: 3
hot
най-четени новини в момента
Сега
18924
четат ПИК