ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Тазгодишните номинации за „Оскар“ ще бъдат обявени днес в съобщение, забавено от опустошителните пожари в Лос Анджелис.
Обявяването на номинациите ще започне в 15:30 българско време.
Очаква се мюзикълът „Емилия Перес“ да оглави силно конкурентната класация.
Крайните срокове за гласуване трябваше да бъдат удължени този месец, тъй като американската столица на развлекателната индустрия и градът-домакин на наградите
„Оскар“ беше опустошен от множество пожари, които убиха повече от две дузини хора и принудиха десетки хиляди да напуснат региона.
Номинираните ще бъдат разкрити виртуално и при по-приглушени обстоятелства, тъй като градът, който обикновено се фокусира върху надпреварата за Оскарите, има по-неотложни задачи за решаване.
Дори и така, самата бляскава церемония по връчването на Оскарите все пак ще се състои на 2 март, а звездите и студиата, които са похарчили месеци и милиони долари за кампании, ще научат дали са попаднали в заветните финални списъци.
„Емилия Перес“, мюзикълът на френския режисьор Жак Одиар, в който наркобос преминава към живота на жена и обръща гръб на престъпността, изглежда сигурен за най-добър филм и множество награди за песен, музика и звук.
„Той ще събере голям брой награди“, заяви пред АФП Пийт Хамънд, колумнист по наградите на филмовото издание Deadline.
Изглежда, че номинациите на звездата Карла София Гаскон - която ще стане първата открито транс актьорска номинация - и Зоуи Салдана също са определени.
Тяхната по-известна колежка Селена Гомес е критикувана заради испаноезичния си диалог и може да пропусне участие.
Дори и така, филмът на Netflix може да стане най-номинираният неанглоезичен филм в историята - рекордът се държи от „Прилепналият тигър, скритият дракон“ и „Рома“, всеки с по 10 номинации.
„Той е толкова силен във всички категории, в които може да бъде номиниран“, каза Хамънд.
Конкуренция на върха на списъка с номинации вероятно ще имат ватиканският трилър „Конклав“, епичната имигрантска сага „Бруталистът“ и впечатляващата музикална адаптация „Злосторница“.
Продължението на научнофантастичния филм „Дюн: Част втора“, любимият инди филм „Анора“ и биографичният филм за Боб Дилън „A Complete Unknown“ също се очаква да се представят добре.
Номинациите за наградите „Оскар“ са оспорвани от най-големите холивудски звезди, а тази година надпреварата за най-добра актриса изглежда особено напрегната.
Звезди като Анджелина Джоли и Никол Кидман се раздадоха докрай с изпълненията си съответно в „Мария“ и Babygirl, но много специалисти смятат, че ще се разминат.
Кралицата на завръщането Деми Мур очарова индустрията с речта си при приемането на „Златен глобус“ за телесната хорър-сатира „Веществото“ и изглежда сигурна за номинация заедно с Гаскон и звездата от „Анора“ Майки Мадисън.
„Другите две места могат да се развият по всякакъв начин„, каза Хамънд, посочвайки бразилката Фернанда Торес (“Все още съм тук„) и британката Мариан Жан-Баптист (“Трудни истини") като популярни алтернативи.
Звездата от „Злосторница“ Синтия Ериво също е в списъка.
За най-добър актьор Адриен Броуди („Бруталистът“) е твърд фаворит, заедно с Тимоте Шаламе („Напълно непознат“) и Ралф Файнс („Конклав“).
Тази година най-накрая може да донесе първи „Оскар“ на ветерана от романтичните комедии Хю Грант, който е коренно различен в хоръра „Еретик“, и на бившия агент 007 Даниел Крейг за литературната адаптация „Куиър“.
Или пък Академията може да разбуни няколко пера в новия Бял дом, като избере Себастиан Стан за тревожното му превъплъщение в младия Доналд Тръмп в „Стажантът“.
Филмът предизвика заплахи за съдебни дела от страна на адвокатите на Тръмп, особено заради сцената, в която новият президент на САЩ е показан как изнасилва съпругата си.
„Номинирането на Стан може да бъде политическо изявление“, казва Хамънд.
Горските пожари в Лос Анджелис хвърлиха мрачна сянка върху тазгодишните Оскари, а хаосът и разселването, които предизвикаха, могат да окажат пряко влияние върху начина на гласуване в Академията, каза Хамънд.
„Познаваме толкова много членове, които са загубили домовете си (в Лос Анджелис)... някои просто няма да гласуват“, обясни той.
Той прогнозира, че сътресенията у дома биха могли да увеличат влиянието на многобройните чуждестранни гласоподаватели на Академията, които често избират по-артистични произведения извън американската холивудска орбита.
„Те са най-отдалечени от нея и за тази група нещата ще бъдат както обикновено. Макар че не мисля особено, че „Емилия Перес“ има нужда от помощ“, добави Хамънд.