Защо ни лъжат с минералната вода? Как 200 млн. литра натурална вода излиза на пазара с фалшиви етикети? Шефът на потребителите проговаря ексклузивно за ПИК!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Защитен ли е българският потребител, след като 200 млн. литра бутилирана натурална вода излиза на пазара с подвеждащи етикети? Умишлено ли производителите допускат определени нарушения?
Възможно ли е някои от нарушенията да са вследствие от несъвършената нормативна уредба и това да дава предимство на производителите за сметка на потребителите?
Агенция ПИК потърси отговор на тези въпроси от новия главен секретар на Федерацията на потребителите Емил Георгиев.
Днес е световният ден на потребителите.
Интервю на Ивайло КРАЧУНОВ
- Г-н Георгиев, как си обяснявате факта, че 200 милиона литра натурална вода се пуска на пазара с подвеждащи етикети?
- За съжаление според нас това са практики с цел осигуряване на по големи продажби за сметка на потребителите. Те биват съзнателно въвеждани в заблуда относно произхода и свойствата на водата. През последните години се наблюдава силен ръст на продажбите на изворните води за сметка на минералните. Производители, които не бутилират изворна вода, а минерална чрез дизайнерски решения така променят етикетите си, че бутилираната минерална вода да бъде приемана от потребителя като изворна. Пример за такова нарушение е на производителя на минерална вода “Банкя”, който в етикетите си недопустимо е пренебрегнал наименованието на продукта ”натурална минерална вода” , а вместо това е поставил на централно място и с двойно по-голям размер слогана “извор на живот”. Тъй като изворните води са с много по нисък минерален състав това кара потребителите да ги предпочитат. Икономическите интереси на някои компании са водещи и те игнорират нормативната уредба и интересите на потребителите с цел постигане на по големи печалби.
- Възможно ли е според Вас някои от нарушенията да са следствие от несъвършената нормативна уредба и това да възползва производителите за сметка на потребителите?
- В сегашния си вид Наредбата за бутилираните води има несъвършенства, които позволяват да се реализират негативни за потребителите търговски практики. Това трябва да бъде променено своевременно. Но това, което е особенно обезпокоително е, че посочените примери за нарушения не изпълняват изискванията и на така действащата Наредба. Въпреки, че нарушенията са системни и очевадни контролните органи бездействат. Тази практика е от години.
- Как си обяснявате бездействието на компетентните ведомства и по специално на МЗ, което трябва да контролира този процес?
- Нямаме никакво логично обяснение за бездействието на Дирекция “Държавен здравен контрол” на Министерство на Здравеопазването, както и на Регионалните здравни инспекции, които трябва да осъществяват контрол за съответствие с изискванията на Наредбата.
Цитираните нарушения съществуват безнаказано от години. Те са органите , които трябва да си свършат работата, а не да се разчита само на добросъвестност на производителите. Практиката показва сериозен хаос на пазара, след като 50% от бутилираните води у нас не спазват закона, което се отразява пряко върху потребителите.
- Изводите, които правите, основават ли се на правна експертиза и според юристите съществуващата номативна уредба има ли достатъчно лостове за контрол и недопускане на нарушения?
- Консултираме се с юристи по темата и представените факти са безспорни. Контролните органи в случая МЗ и РЗИ имат всички необходими лостове за пресичане на посочените нарушения, но по една или друга причина това не се прави, въпреки многобройните сигнали при нас ,а както имаме информация и до Комисията за защита на потребителите. С настоящата пресконференция ние отваряме широко темата за защита на обществения интерес, чрез сезиране на всички компетентни ведомства и повдигане на обществена дискусия.
- Защо според Вас премиерът е назначил междуведомствена работна група, която да изчисти проблемите в сектор води. Вие като федерация запознати ли сте с работата на тази работна група?
- Предполагаме именно поради причините, които ни накараха да направим тази пресконференция по тази изключително актуална тема за общественото здраве. Водата е основен хранителен продукт за човека и това според нас е накарало МС да реши най-накрая да сложи ред в сектор бутилирани води. Ние не участваме в работата на тази работна група но ако бъдем поканени със сигурност ще сме от полза.
Доколкото сме запознати с работата на работната група за съжаление до този момент няма никакъв напредък по отношение на бутилираните води и в този сектор работи в условия на хаус, като не се спазват дори същестуващите правила.