BG EN

Защо Русия прибегна до ракетите "Кинжал"? (ВИДЕО)

Акценти

Защо Русия прибегна до ракетите "Кинжал"? (ВИДЕО)

67263
на 16.03.2023
Защо Русия прибегна до ракетите Кинжал? (ВИДЕО)
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

През изминалата седмица Русия отново прибегна до използването на хиперзвукови ракети. Руски бомбардировач изстреля три ракети "Кинжал" по южния украински пристанищен град Одеса миналия понеделник вечерта. Обстрелът беше насочен срещу редица цивилни цели, включително хотели и търговски център. В нощта срещу четвъртък пък бяха изстрелани още цели 6 такива ракети. Това не е първият път, когато Москва разполага своята хиперзвукова ракета "Кинжал" по време на инвазията си, но изглежда, че това е сравнително рядко явление, пише CNN.

препоръчано

Президентът на САЩ Джо Байдън потвърди използването от страна на Русия на ракетата Кинжал, описвайки я като "оръжие с последващи действия... почти невъзможно е да бъде спряно. Има причина да го използват". Министърът на отбраната на Байдън, Лойд Остин, обаче омаловажи ефективността на ракетата, като каза пред CBS през март, че "не я разглежда като промяна на играта". А министерството на отбраната на Обединеното кралство по-рано заяви, че ракетата "Кинжал" всъщност е само изстрелвана от въздуха версия на балистичната ракета с малък обсег на действие "Искандер", която Русия е използвала многократно във войната си срещу Украйна.

Защо е страхът от хиперзвуковите ракети?

Хиперзвуковата Kh-47M2 "Кинжал" беше едно от шестте "непобедими" оръжия, които президентът Путин разкри пред руския елит в обръщение към държавата в Москва през 2018 г. Презентацията включваше компютърна анимация на ядрени бойни глави, падащи върху Флорида.

Въпреки че през 2021 г. Русия изстреля способния да носи ядрени оръжия "Кинжал" по наземна цел в Сирия, именно в Украйна Путин избра да разгърне напълно ужасяващите си способности. Русия за първи път изстреля ракетата срещу Украйна през март 2022 г. и я използва за атака към страната в няколко случая оттогава, включително в четвъртък, когато те бяха използвани в атака срещу Киев.

По същество всички балистични ракети са хиперзвукови – което означава, че се движат поне пет пъти по-бързо от скоростта на звука. Почти всяка бойна глава, изхвърлена от ракета на километри в атмосферата, ще достигне тази скорост, насочвайки се към целта си. Това не е нова технология, обяснява CNN. Това, върху което военните сили – включително Русия, Китай, Съединените щати и Северна Корея – работят сега, е хиперзвуково плъзгащо се превозно средство (HGV). HGV е изключително маневрен полезен товар, който теоретично може да лети с огромна скорост, като същевременно коригира курса и височината, за да лети при радарно откриване и да избягва противоракетната отбрана.

Това я превръща в оръжие, което е почти невъзможно да бъде спряно. Смята се, че Русия разполага с подобни ракети в своя арсенал – системата "Авангард", която руският президент Владимир Путин през 2018 г. нарече "практически неуязвима" за западната противовъздушна отбрана. Според Москва, "Авангард" може да се движи в плътните слоеве на атмосферата със скорост до 20 пъти скоростта на звука. Когато се придвижва към цел, ракетата извършва така нареченото дълбоко маневриране - и странично, на няколко хиляди километра, и на височина. Това я прави абсолютно неуязвима за всяка система за ПВО и ПРО т.е. така наречения ракетен щит, според Русия.

Но "Кинжал", като вариант на "Iskander SRBM", не е HGV. Въпреки че има ограничена маневреност като "Искандер", основното му предимство е, че може да бъде изстрелян от изтребители МиГ-31, което му дава по-голям обсег и способност да атакува от различни посоки, сочи доклад от миналата година на Центъра за Стратегически и международни изследвания .

"МиГ-31К може да нанася удари от непредсказуеми посоки и може да избегне опитите за прехващане. Освен това изтребителят е значително по-труден за унищожаване от сухопътната система "Искандер", се казва в доклада. В същия доклад се отбелязва също, че изстреляният от земята "Искандер" се оказа уязвим за системите за противоракетна отбрана по време на войната в Нагорни Карабах през 2020 г., по време на която азерските сили прихванаха подобна арменска система. "Това предполага, че твърденията за неуязвимостта на Кинжал за системите за противоракетна отбрана също може да са донякъде преувеличени", се казва в доклада.

Огромна маневреност и непредвидимост

Ракетите "Кинжал" достигат скорост от около 12 хиляди километра в час. Те са дълги към осем метра и могат да бъдат натоварени с до 480 килограма взривно вещество или ядрена глава. Русия твърди, че новите ракети имат обсег, достигащ до 2000 километра. При това положение "Кинжал" може да достигне до повечето големи градове в Европа в рамките на между 10 и 30 минути. Хиперзвуковите ракети се изстрелват от руските изтребители МиГ-31 и така обхватът им се разширява с изминатото от самолетите разстояние. Двигателят на ракетата се задейства на безопасно разстояние от изтребителя. Предполага се, че преди началото на войната Русия е разполагала с около 50 ракети "Кинжал", обявиха от украинска страна. До момента се знае, че във войната дотук са изстреляни поне 21 такива ракети.

Скоростта и мобилността на хиперзвуковата ракета на Путин "Кинжал" са нейните най-коварни характеристики. Ракетата е дори по-бърза от конвенционалните свръхзвукови оръжия. И за разлика от балистичните ракети, остава много маневрена до края на полета. Това оставя на вражеската противовъздушна отбрана изключително кратко време за реакция.

След изстрелването "Кинжал" се издига на височина от 18 до 20 километра. Тя вероятно се управлява с т.нар. система ГЛОНАСС (Глобална навигационна спътникова система). Тъй като ракетата може да променя височината на полета си, маневрирането за избягване на насрещни удари е възможно по всяко време, уточнява Дойче Веле.

Има ли Украйна отговор на "Кинжал"?

До момента се знае за повече от 20 изстреляни срещу Украйна ракети "Кинжал", като нито една от тях не е свалена от украинската ПВО, тъй като военновъздушните сили нямат такава способност.  Украински служители казаха, че ударите отново подчертават необходимостта от по-добри системи за противовъздушна отбрана, които Западът им е обещал.

Съединените щати и техните съюзници в НАТО вече изпращат няколко ракетни системи земя-въздух в Украйна, за да помогнат в нейната защита. Смята се, че Киев вече е получил поне една установка Patriot, но тя още не е напълно разгърната. Според високопоставен американски служител през март тези допълнителни системи включват мобилните системи за противовъздушна отбрана SA-8, SA-10, SA-12 и SA-14 от съветската ера. Членката на НАТО Словакия също изпрати по-модерни батареи за противоракетна отбрана С-300 в Украйна.

През април Обединеното кралство обеща висококачествено военно оборудване на стойност 123 милиона долара, включително и  противовъздушни ракети Starstreak. Седмици по-късно Германия заяви, че ще достави 50 противовъздушни танка на Украйна. А САЩ подготвят огромен пакет от помощ от 40 милиарда долара, който ще включва допълнителни противовъздушни способности за украинската армия.

Защо Путин използва ракетата "Кинжал"?

Използването в Украйна бележи боен дебют за руската система "Кинжал". "На 18 март 2022 г. авиационната ракетна система с хиперзвукови аеробалистични ракети унищожи голям подземен склад с ракети и авиационни боеприпаси на украинските войски в село Делятин, Ивано-Франковска област", ​​съобщи тогава руското министерство на отбраната. Американски служители по-късно потвърдиха пред CNN, че Русия е изстреляла хиперзвукови ракети срещу Украйна и са успели да проследят ударите в реално време.

Изстрелванията преди дни - година след първоначалните атаки, вероятно са имали за цел да тестват оръжията и да изпратят съобщение до Запада за руските възможности, казаха много източници пред CNN. В този момент войната на терен в Украйна се превърна в нещо като задънена улица.

Следете развитието на войната в Украйна тук

Министерството на отбраната на Обединеното кралство каза по това време, че Москва вероятно е прибегнала до "Кинжал", за да "наруши липсата на напредък в сухопътната кампания на Русия“. Остин, министърът на отбраната на САЩ, използва подобен език в интервюто си за CBS през март, като каза, че Путин "се опитва да възстанови някакъв импулс в офанзивата". 

Вероятно има и друга причина - според американски служители на разузнаването, не е изключено Москва да използва този тип ракети, тъй като вече усеща недостиг на по-евтините оръжия. Припомняме, че Русия закупи стотици ирански дронове, които макар че са лесна плячка за украинската противовъздушна отбрана, са изключително евтини и изтощават боеприпасите на Киев. 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за десетия ден на януари: Телците да внимават на пътя и да сменят адвоката си, Лъвът да не разчита на късмета си САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за десетия ден на януари: Телците да внимават на пътя и да сменят адвоката си, Лъвът да не разчита на късмета си
ПИК TV x
ЕКШЪН В ПИК TV! Приклещиха Радан Кънев на протеста за Киро! Евродепутатът призна, че е бил против ареста на Борисов, не ще да обели и дума за преговорите (ВИДЕО) ЕКШЪН В ПИК TV! Приклещиха Радан Кънев на протеста за Киро! Евродепутатът призна, че е бил против ареста на Борисов, не ще да обели и дума за преговорите (ВИДЕО)
ново
Днес: 108
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК