ЗОИ 2018: Сани Жекова стигна финал в Пьонгчанг, но остана 6-а, титлата е за Мойоли

ХИТ СПОРТ

16222
на 16.02.2018

Най-добрата ни сноубордистка Александра Жекова кара във финала в дисциплината сноубордкрос на олимпиадата в Пьонгчанг, но не успя да се пребори за медал при може би последното си участие на зимни игри в кариерата, след като завърши шеста. На предишната олимпиада в Сочи българката беше пета.

Титлата в Пьонгчанг грабна италианката Микаела Мойоли, следвана от Джулия Перейра де Соуса от Франция и Ева Самкова от Чехия.

Българката започна предпазливо състезанието, като кара внимателно по тежкото трасе с дъължина 1277 м в квалификациите и даде осмо време, което й беше достатъчно за директно класиране във финалите. С най-добро време в пресявките финишира олимпийската шампионка от Сочи Ева Самкова от Чехия.

След това Жекова спечели 1/4-финалната си серия, след като попадна в първата група състезателки, които излязоха на пистата. Това й вдъхна допълнително самочувствие преди 1/2-финалите, което се оказа много необходимо, тъй като попадна в изключително тежка серия заедно със световната шампионка Линдзи Джакобелис, споменатата Ева Самкова и Шарлот Банкс.

В серията Сани тръгна добре и се пребори за третата позиция, която даваше място на финала в началото, но го отстъпи и започна битка за позицията, предава Спортал. Падане на Шарлът Банкс във втората половина на трасето обаче я улесни в задачата и докрая тя трябваше да внимава до финала и в крайна сметка успя.

Във финала Сани застана на старт заедно с Ева Самкова, Линдзи Джакобелис, Клое Треспьош, Микаела Мойоли и Джулия Перейра де Соуса от Франция.

Сани избра да кара в най-левия коридор. Водачеството пое Линдзи Джакобелис, но беше изпреварена от Мьолиг, която даде всичко от себе си до края, за да спечели състезанието. Жекова се движеше пета, но отстъпи на шестата позиция, както и завърши.