BG EN

Избират председател на ВКС преди парламентарния вот

ЧАС ПИК

Избират председател на ВКС преди парламентарния вот

5154
на 17.07.2014
Избират председател на ВКС преди парламентарния вот
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Висшият съдебен съвет ще избере председател на Върховния касационен съд преди парламентарните избори, които се очаква да се проведат на 5 октомври.

препоръчано

Кадровиците ще открият процедурата за избор на 24 юли, а изслушването и самият избор е насрочен за 25 септември, съобщи БГНЕС.

Кандидатури за поста на съдия номер едно се издигат на 30-31 юли. Председателят на ВКС е един от тримата големи в съдебната ни система. Той както и председателят на Върховния административен съд и главния прокурор се избират от Висшия съдебен съвет с мнозинство повече от 2/3 от членовете му.

Предложения за кандидатури могат да се правят не по-малко от една пета от членовете на Висшия съдебен съвет, както и от министъра на правосъдието.

Мандатът на председателя е за 7 години. Този на сегашния съдия номер едно проф. Лазар Груев изтича тази есен.

Груев бе избран на 9 ноември 2007 г. от Висшия съдебен съвет за председател на Върховния касационен съд и назначен с указ на президента на 12 ноември с.г.

Сподели:
Бомба x
Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения
ПИК TV x
САМО В ПИК TV! Топ прогнозата на проф. Георги Рачев за февруари: Месецът ще бъде с 3 до 5 градуса по-топъл от нормалното, но във вторник и сряда... (ВИДЕО) САМО В ПИК TV! Топ прогнозата на проф. Георги Рачев за февруари: Месецът ще бъде с 3 до 5 градуса по-топъл от нормалното, но във вторник и сряда... (ВИДЕО)
ново
Днес: 1
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК