ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Прах от смлени жълти брашнени червеи може да се влага в хляб, торти, паста продукти, преработени картофени продукти, сирене, както и в компоти от плодове. Европейската комисия даде одобрение френската компания Nutri'Earth да започне да предлага на пазара в ЕС прах от жълт брашнен червей, а разрешението е в сила от вчера.
В 100 грама хляб, например разрешеният прах от жълт брашнен червей е 4 грама, а в 100 грама сладкиш - 3,5 грама. На френската фирма са дадени ексклузивни права за предлагане на прах от жълт брашнен червей на европейския пазар за следващите 5 години.


Жълтият брашнен червей от няколко години се използва в страни извън ЕС като източник на протеин в храни за хора и животни. Тези червеи, освен високо съдържание на протеини, са богати и на мазнини, витамини и минерали, които ги правят ценен компонент и за хранителни добавки, коментираха от Асоциацията на производителите на насекоми в България.
Няколко вида буболечки под формата на брашна, паста, замразени или сушени, разреши за продажба и консумация Европейската комисия от 2015 г., когато влезе в сила регламентът за новите храни.
До този момент разрешение за влагане в хранителни продукти са получили домашният щурец, ларвата на жълтия брашнен бръмбар, мигриращият скакалец и ларвата на малкия брашнен червей. Всяка фирма поотделно кандидатства и доказва безопасността на продукта, за който е пуснала апликация. По-голяма част от исканията са за брашна.
Изрично изискване на ЕК е храните, които съдържат протеини от насекоми, да бъдат етикетирани и да e отбелязано влагането на съответния продукт от червеи, мухи или скакалци.
“Никой няма да бъде принуждаван да яде насекоми”, се казва в изявление на Европейската комисия, публикувано в официалния ѝ профил в X.
Български експерти обясниха, че на етикетите на храни, съдържащи насекоми, ще бъдат изписани наименованията им на латиница.
В България има четири ферми за производство на насекоми, заявяна пред "Труд“ съпредседателят на Асоциацията на производителите на насекоми в България Анатоли Ценов. Те са за домашен щурец, супер брашнен червей, жълт брашнен червей и черна муха. Ценов обясни, че ЕК не позволява повече от 10% от състава на брашната да е от насекоми.
Доскоро инсекти според европейските регулации се влагаха основно във фуражите за животни.