ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Ген. Мутафчийски: Заразените са 412, а излекуваните 20 - има случай и в Русе (ВИДЕО/ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Шефът на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса проф. Венцислав Мутафчийски съобщава последни данни за разпространението на заразата и стратегията на здравните власти за тестването на депутатите, администрацията и всички посетили парламента напоследък.
Това се прави, след като късно снощи председателят на Народното събрание Цвета Караянчева съобщи, че депутатът от ДПС д-р Хасан Адемов е инфектиран с COVID-19.
"33 положителни проби има за последното денонощие. Общият брой са 412, като новата област е Русе. Приет е мъж, работил в ски курорт в Австрия", съобщи ген . Мутафчийски.
20 от пациентите са излекувани. От тях – 14 са мъже и 6 жени. Най-младият излекуван е 27-годишен мъж, а най-възрастният - мъж на 80 години.
13 са новите положителни проби. Те са установени в София (2 случая), Бургас (2 случая), Пловдив (2 случая), Добрич (2 случая), Стара Загора (1 случай), Хасково (1 случай), Сливен (1 случай), Кърджали (1 случай), Русе (1 случай).
146 от пациентите се намират на болнично лечение, като 14 от тях са интубирани. 20 души медицински персонал са констатирани до момента с COVID-19. От всички заболели 236 (57%) са мъже, а жените заемат 43% или 176. Средната възраст на заболелите е 46.5 г., а средната възраст на починалите – 66 години. Най-възрастният пациент е на 86 години, а най-младият е 3-годишно дете.
От новите случаи 23 човека са настанени в болница, като 21 от тях са в София. Общият брой на болнолежащите е 146 души, като 14 от тях са в интензивно отделение, като за момента има един интубиран пациент в Кюстендил, който се проучва", съобщи шефът на щаба.
"Не съм упълномощен от Хасан Адемов да съобщавам, каквото и да е за състоянието. Той е приет в болница", съобщи на въпрос на ПИК шефът на щаба. Той бе категоричен, че ако няма заразени депутати, парламентът може да работи и няма причина да се обявява карантина.
Той обяви, че хининът има странични ефекти, заради което не се продава в аптеките. "В България вече се внася хлорикин и се ползва в болниците за лечение", каза още той на въпрос на ПИК.
"Епидемиолозите ще направят проучване и ще се прецени дали Адемов е контактувал и с журналисти и тогава ще се прецени дали да бъдат изследвани и те. Доколкото знам вие отдавна сте отделени от депутатите. Дезинфекция в парламента се прави всеки ден", каза още ген. Мутафчийски.
"За нас е важно къде стоим в Европа и обяснихме какви са възможностите на държавата. На един милион души у нас от населението са направени 1276 теста, без да се отчитат тези от частните лаборатории", каза той и обяви, че подобна е цифрата и в Белгия, Румъния, Словакия, Сърбия и много други страни.
„Вчера за първи път се появи съобщение за един новорекламиран тест в САЩ, който се допуска, че има 95 процента достоверност, като до сега нямаше данни за надежден тест. Имахме поръчка за тестове към Китай и малко преди да бъде финализирана започнаха да се връщат тези тестове от редица държави, защото са негодни. От Холандия бяха върнати и маски, които са определени като негодни“, допълни още Мутафчийски и подчерта, че все още не може да се намерят надеждни тестове. По думите му намирането на тестове също е проблем и трудно се намират, както и маските и защитните облекла.
За Банско, ген. Мутафчийски заяви, че лекарите са отричали да имат пациенти с такива заболявания, но те са установили, че има 50 човека, които имат симптоми. "Това ме накара със съдействието на РЗИ и осъществихме акцията, за която ви съобщих вчера и до края на деня ще имаме резултати от тези тестове", заяви още шефът на щаба.
Той допълни, че има положителен и в администрацията на ВМА, всички са подложени на тестуване и, ако са отрицателни, работата продължава, защото държавата не може да спре да работи.
Ген. Мутафчийски обяви, че се тестват контактните лица, тези на първа линия, които са има контакт с болния и даде пример за социално заведение, където има открит един случай, направени са тестове на всички 14 души и седем от тях са дали положителна проба. За денонощие в България могат да се изследват общо 1300 лица, но досега повече от 400 не са подавани в лабораториите.
"Дай Боже да я вярно и следим как се развива епидемията в страни, където се прави БЦЖ ваксина. В източната част на Германия, които бяха на нашия имунизационен календар, наистина има по-малко случаи, но всичко е в развитие. Само се надявам да е така, защото е рано да се правят такива заключение все още, много е нова тази епидемия", каза гев. Мутафчийски по повод данните, че вероятно ваксинираните с БЦЖ имат по-висок имунитет към новия коронавирус.
По повод маските и дали са важни, той заяви, че има поне 100 статии, а последното проучване, което е от Китай, показва, че има значение. Маски там са носени поради силно замърсения въздух.
„Не мога да твърдя дали съм заразен или не, никой не може да го твърди.
Затова в административната част на ВМА носят маски от две седмици.
Първото и задължително за болния е да носи маска и като постъпи в болница, това е първото, което правим. Този спор отмести фокуса - това е физическото дистанциране и основното е дистанция от 2 метра. Защото като се изкашля човек е установено, че лети на метър и нещо, но като се изкашляш в маската нещата се променят“, заяви още ген. Мутафчийски.
"Вчера установихме, че човекът, който е заразен във ВМА в администрацията, няма никакви симптоми, както и не е контактувал с доказани болни, спокойно е ходил и е работил. Затова е важно да се носят тези маски и при нас това се прави в болницата. Така че дали има или няма полза, тепърва ще стане ясно", уточни още той.
На въпрос как се процедира с неосигурените пациенти, той заяви, че за ВМА те са 8 души, вероятно няма да им бъде заплатено, но и болницата не ги пресира да си плащат. "На никого не е отказана медицинска помощ", категоричен бе той.
"Тествали сме 800 военни и имахме нулев резултат. След това направихме засичане с 50 PCR теста и имахме един потвърден от контролната група, който не беше хванат от тези бързи тестове", каза ген. Мутафчийски по повод тестването с бързи тестове.
Той обяви, че има специална система за известяване, която да се въведе при евентуално затягане на мерките. Тя ще бъде представена днес и ще обхваща голям диапазон от възможности, като в нея ще влизат и болните от коронавируса, като и тези под карантина и ще се ползват телефоните. Предстои въпросната система да бъде представена днес.
"По начало проблемът на ваксината е, че е трудно да я въведеш в практика, като има няколко принципа на СЗО - тя трябва да е безвредна с минимални странични ефекти. Правят се тестове на здрави доброволци. Още януари във Великобритания са правени тестове на животни, но да се премине на човек е трудно. Хубавото на този вирус е, че не мутира бързо, което е добре за прилагане на ваксина.
Коронавирусът мутира, когато преминава от човек на човек, като става по-безопасен и не води толкова до смърт. Вирусът пък се развива само в жив организъм", обяви проф. Кантарджиев и заяви, че коронавируса обича ниската темперутара и се задържа по-дълго там, където има влага. Преживява на повърхности, тъй като или е в клетка или в капчица слюнка - затова помагат маските и затова трябва да се сменя маската и да се пере на два часа. "Да приказваш, че маските не предпазвали означава, че 200-годишен опит отива на кино. Говорят го, за да не изчезнат маските и да няма за болниците, как ще оперират хирурзите тогава“, запита проф. Кантарджиев.