ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Дебатите започнаха! Ще падне ли главата на зам.-председателя на парламента Емил Христов (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Новата парламентарна седмица започва с бурни скандали между депутатите заради исканата от БСП оставка на зам.-председателя на Народното събрание Емил Христов, който по-миналата седмица не допусна протестиращи хора с увреждания в сградата на парламента, но впоследствие обясни, че е станало недоразумение и се извини.
"Зам.-председателят на Народното събрание не допусна български граждани, за да го запазнаят със своите проблеми. Държа ги един час навън, а след това като Пилат Понтийски си изми ръцете с началника на охраната.
На 18 април охраната на НС отказва достъп на български граждани с издадени по надлежния ред пропуски. Те стоят над един час навън, а г-н Христов отказва да ги пусне в парламента. Деянието му считаме, че подкопава доверието в него. На 19 април той заяви, че не е знаел за недопускането на гражданите. Твърденията му не почиват на обективната истина. В този ден той ръководеше Народното събрание. Гражданите с увреждания чакаха повече от един час, а пред това време той е имал време да се срещне с охраната на парламента", каза социалистът Филип Попов.
"Предлагам Народното събрание да се засрами един път и завинаги! Свалихме Димитър Главчев, свалихме Валери Жаблянов, как изглеждаме отстрани? Движенията на председателят и заместниците му могат да бъдат подлагани на критика. Ние се излагаме, Народното събрание не е седянка, не е махленски сбор!", каза разпалено от трибуната депутатът от "Атака" проф. Станислав Станилов.
"Повдига ми се като ви гледам, честна дума!", репликира емоционално социалиста Станилов.
"ДПС няма да коментираме поведението на "БСП за България" и няма да подкрепим искането за отстраняването на Емил Христов", каза от трибуната Халил Летифов.
"Не става въпрос за отвличане на вниманието. Факт е, че на 18 април Народното събрание в лицето на г-н Христов направи груба грешка. Ако това беше станало с друг, може би нямаше да стане проблем. Защото системата ги убива? Голяма част от тях живеят с 250-300 лв. на месец. Едно дете получава до 18 години 800 или 900 лв., а щом навърши 18 години, той ще получава по 250 лв. и това ще е доживот", заяви Антон Кутев от БСП.
"Никой от тях няма вина за уврежданията си. Те искат да се чувстват граждани на държавата си. Тези хора ги поставихме в ъгъла. Те са най-онеправданата част от обществото. В сградата на Народното събрание няма нито една зала, където те могат да стигнат. Дори и да ги пуснем, те няма къде да стигнат. Ние сме им задължени и трябва да направим нещо за тях", допълни още Кутев.
"Когато направиш грешка, трябва да си понесеш отговорността", заключи философски той.
"Това е един създаден изкуствен скандал, който да дискредитира г-н Христов и правителството, че за проблемите на хората с увреждания няма чуваемост. Играете както е обичайно за вас по тънката струна на популизма. Той още на следващия ден обясни подробно в Народното събрание, че не е бил запознат коректно със ситуацията и се извини на следващия ден на майките, които не бяха допуснати в сградата на Народното събрание", защити съпартиеца си депутатката от ГЕРБ Светлана Найденова.
Найденова не пропусна да припомни на опозицията всички социални услуги, които от ГЕРБ през годините са осигурили за децата с хората, както и значително увеличените средства за месечни помощи и социални услуги. Тя заподозря БСП, че зад опита за свалянето на Емил Христов стои цел за сваляне на правителството.
"Твърдите, че сме подали некоректна информация, но понеже аз съм я подал, тя не е некоректна", отговори й Кутев. "Дадох му цялата информация", уточни още той.
"Замервате ни с пари и колко много сте направили за хората с увреждания, но аз ви питам - защо на осмата година от управлението на ГЕРБ вече имате някаква визия за тях?", продължи с червената атака социалистът Георги Гьоков.
"Моля да обясните на колегите от парламентарната група на БСП да прочетат правилника. Ние на вратата обсъждахме какъв точно е допускът. Искам да подчертая, че от трите норми, които имаме за допуск - или с решение на Народното събрание, или на балкона, или на заседание на комисия. Протестният надпис добре се обяснява от Закона за митингите и шествията. Правилно е решението на началника на охраната", заяви председателят на правната комисия Данаил Кирилов.
В 11:30 часа беше дадена почивка от 30 минути, след което дебатите продължиха. Начало сложи Спас Гърневски от ГЕРБ. "Беше замесено и моето име в мотивите за искане на отстраняването. И днес към тази секунда няма да се разгранича с една от тези думи. Сменихте тактиката на опозиционно поведение и засвирихте на тънката струна за социалната дейност. Започнаха да се леят крокодилски сълзи. Как очаквате другарки и другари, след 45 години опустошение, опашки по магазините за парче хляб, е как тези деца мръзнали в онези нощи, ще стоят тук? Бедна държава, българската комунистическа номенклатура богата? Е какво мислите? Тези млади хора да стоят тук и да ви аргатуват ли? Дойде армията на миризливия кзашки ботуш, изби хората. Когато въздухът в тази зала е чист, тогава ще се върнат младите хора. Говорите за пенсиите. Хайде да припомня, че през 1989 г., когато отвориха пенсионния фонд, той беше занулен. Комунистическата номенклатура управлява 95% от икономиката. Стига сте яли този народ, стига сте му пили кръвта, вдигнете малко доходите на хората. Спомням си през 2014 г. колко много хора от всички прослойки искаха да влязат тук. Дори един бял автобус не успя да ви изведе".
Гърневски рецитира негово стихотворение, което по вид на комунистическия Интернационал, с което разлюти социалистите. В него не беше пропусната и приватизацията на "Техноимпекс".
"Не допускайте лица като това да обижда хората, защото искането на оставки на парламента ще стане перманентно", заплаши червеният депутат Илиев председателката Цвета Караянчева.
"Днес не трябва да говорим дали искаме тази оставка. Тези хора не са дошли тук, за да бъдат използвани за такива цели. Този дебат до момента струва на българския данъкоплатец 100 000 лв.", направи сметка на разходите Кръстина Таскова от "Воля".
"По един повод, по един факт - два скандала. Единият на деня, другият днес. Това правят от БСП вече една година - всеки ден скандал, всеки ден ексцес, всеки ден клатене на коалицията. Това а стахановския модел - всеки ден скандал. Още веднъж да се чуе, че ние сме социални и сме загрижени за тези хора, което не е вярно разбира се. Случилото се на входа на Народното събрание е само повод, той няма нищо общо с онова, което става от дълго време насам. БСП имат стара традиция и големи успехи в свалянето на хора от народното събрание. През 1992 г. беше свален тогавашният председател Стефан Савов, тогава една социалистка Миленова го заплашваше, че ще излезе на трибуната и ще му зашлеви шамар. После с г-н Герджиков, след това дойде г-н Главчев. Трима председатели за 9 парламента", направи равносметка на дейността на БСП Павел Шопов от "Атака". "Това е удар срещу парламентаризма", уточни той.
"Друго щеше да е ако тук беше г-жа Цачева. ГЕРБ направи грешка и тук е големият успех на БСП. Беше свален г-н Главчев, беше осигурен и разширен пробив. ГЕРБ се огъна. Председателят на Народното събрание е първият човек в държавата, а всеки от заместник-председателите е втори между равни. Тук е едър дивеч да бъде отстрелян. Хак им е и на ГЕРБ. Защо трябваше да бъде свален от поста му Валери Жаблянов?", продължи Шопов. "Играем си нагоре-надолу, на сваляне и качване", опита се да пусне шега националистът.
"Слушахме подробни анализи за 1 май, нищо не чухме за Априлското въстание. Не стигнахме само до птичките и пчеличките на г-н Шопов. Аз бях там в този скандал. Беше проявена, за мен, дискриминация към тези хора. Г-н Кирилов се опита да каже тука по правилника... ето хората от пенсионерския клуб от Велинград, половината са с увреждания", отчете червеният депутат Славчо Велков.
"За единственото, за което трябва да говорим, не го чухме. Очаквам да чуем за "Техноимпекс", после за оградата, ДПС ги няма, сефте", каза Пламен Димов от "Воля". "Този долен и гнусен цирк се прави, защото отзад има десетки камери и си правите пиар. Уважеми граждани, тези хора тук няма да ви помогнат с нищо. Мен ме е срам да се наричам народен представител и слава Богу, че никога няма да се нарека политик", завърши изказването си човекът на Марешки.
"В момента има среща на хората с увреждания. Там са и г-н Цветанов, и г-жа Дариткова, и г-жа Найденова. Тя е много конструктивна, нека да направим 30-минутна почивка", предложи Драгомир Стойнев от БСП. Искането му беше уважено и беше дадена почивка, но от 15 минути.
"Ако отворите сайта на НОИ ще видите сумите там. 30 лв. е определена от вас и е определена като втора пенсия. Вие искате да ограничите доходите на тези хора до минимум. Кои сте вие, че да казвате кой може да работи? Аз мога да сглобя детско бюро, но това не ме прави дърводелец", взе думата веднага след почивката Михаил Христов от БСП.
"Всичко е вярно колега Христов. Затова обаче трябват пари. А къде са те? В ръцете на свръхбогатите хора в България и никой не иска да ги вземе оттам. По време на Тройната коалиция беше въведен плоският данък и напълнихте джобовете на олигархията. Какво се смееш бе? Откъде са парите бе госпожо, която се смееш? Откъде са парите в джобовете на Георги Гергов? Вие не защитавате правата на хората на наемния труд, а защитавате правата на червени, зелени, бежанци, не сте социалисти и няма да бъдете", отговори на младия социалист проф. Станислав Станилов.
"Категорично не съм съгласна, че не желаем да се срещнем с хората с увреждания", отгори на червения депутат Даниела Дариткова от ГЕРБ. "Вие искате геноцид върху хората с увреждания. Вие сте бездушни", отговори й Христов.
"След срещата с хората в зала "Огледална" трудно се говори. Истините трябва да се казват. Две седмици занимаваме обкществото с една неистина, трябва да говоря. Опитах се да кажа няколко думи за истината веднага след този неприятен случай. Направих справка, като се интересувах как се е процедирало още от времето на председателя Георги Пирински, г-жа Цачева, Михаил Миков. Някои от хората са спазвали изискванията на охраната, привеждали са се във вид, други не, и са се срещали с председателите. Няма председател, който да е отменил решението на охраната - нещо, което искахте вие. Вие повече от час сте крили от мен, че отвън има граждани. Г-н Кутев каза, че ме е уведомил. Как тогава ще дам разпореждане на охраната, щом водя заседанието? Защо ги използвахте и ги карахте да стоят там?
В 13:35 часа до сградата на Народното събрание са допуснати пет души. В 13:37 те се срещат с г-н Кутев и се спрени от охраната. Разпоредбите са утвърдени от председателя Михаил Миков. В 13:43 ние говорим, че има хора навън. Един час ли са стоели тези хора, кой ги е спрял? Злоупотребихте, ама много злоупотребихте с тези хора. Днес се видя, че можем да говорим с тези хора.
Неприятното в случая е, че след спирането на тези хора, охраната уведомява г-жа Нинова. И вие г-н Стойнев сте знаели. Това нещо е записано, това са фактите. Те могат да бъдат проверени. Вие използвахте тези хора, за да си направите някаква политика. Кой носи отговорност за това използване? Кой ги заблуди, че охраната е действала по разпореждане на председателя? А от вашите изказвания стана ясно, че аз съм уведомен след спирането. Може ли някой да каже от тези 80 души, които сте се подписали, кога са спрели тези хора. Някой трябва да се извини на хората, които употребихте. Някой трябва да се извини на онези хора, които сте използвали за партийни цели. Извинете се. Аз съм ви простил", заяви от трибуната нароченият за гонене Емил Христов.
"Нямате право да заемате това място. Това е полицейщина! Бяхте на срещата с хората, там бяхте много благ. Защо не изнесохте вашата реч при тях?", отговори му Антон Кутев. "Ела да се обадиш да мога да те репликирам, защо да се извинявам бе?", обърна се към незнаен депутат в залата Кутев.
"Извинявам се, че системата ни убива, г-н Христов!", обърна се към съименника си по фамилия социалистът Михаил Христов.
"Да спрем. Ако вие бяхте добронамерен, щяхте да поискате няколко минути да отидем с вас и да решим проблема на място. Защо не бяхте добронамерен? С това ще спра. Извиних се, защото показахме на българския народ едно грозно лице на българските политици", отговори му Емил Христов.
"Не очаквах, че ще съм виновен затова, какво съм ви казал. Никой в БСП не имал желание за скандал. Вие трябваше да сте хората, които трябваше да поискате да се срещнете с тях. Лично обяснявам, че за пореден път искат да ми изкривят действията", съобщи Кутев.
"Колега Кутев, познаваме се отдавна и ще ви кажа кой съм аз. Аз съм този, който гласува срещу плоския данък, аз съм този, който откакто предадохте лидера си Жан Виденов вече не сте социална партия, аз съм този, който гласува срещу приватизацията на Български морски флот. Каква е тази партия на Георги Гергов, на олигарсите, на синята кукувица, която иска да снесе сини яйца в червеното гнездо", отговори разгорещено проф. Станилов.
"В правилника е записано, че личното обяснение са дава на депутата, ако той е споменат и засегнат лично и поименно", обясни Кутев. "Те като чуят всички, че са безименни, се припознават, съжалявам".
"Водим един абсолютно ненужен дебат. Ние от парламентарната група на ГЕРБ стоим твърдо зад Емил Христов. Колеги, намалете тази омраза. Нищо не печелите. Това не ви носи никакъв дивидент. В рамките на един час разговаряхме с хората, които имат близки с увреждания. Нека като народни представители да има възможност за диалог. В следващите 10 дни всяка една парламентарна група със свои експерти да вземе участие в този диалог. Министър Петков е в непрекъсната връзка с тях, ще видим къде може да се променят законите, откъде дас е намерят пари. Нека да намалим тази конфронтация, моля ви. Няма да позволим един такъв сценарий, един такъв сюжет, който се начертаха БСП да се случи", заяви от трибуната на парламента Цветан Цветанов.
"Няма желание да се организира поредният скандал. Едва ли не началникът на охраната е предизвикал този скандал. Народното събрание е на хората, а не на депутатите и администрацията. Ние го превръщаме в елитарно място, обидно е и е недопустимо. Това не е канцелария", направи изказване Драгомир Стойнев от БСП.