ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV: Депутатите от комисията за борба с корупцията отхвърлиха искането на БСП за оставките на Пламен Георгиев и заместника му Славчев (ОБНОВЕНА)

Политика

ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV: Депутатите от комисията за борба с корупцията отхвърлиха искането на БСП за оставките на Пламен Георгиев и заместника му Славчев (ОБНОВЕНА)

39698
на 11.04.2019
ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV: Депутатите от комисията за борба с корупцията отхвърлиха искането на БСП за оставките на Пламен Георгиев и заместника му Славчев (ОБНОВЕНА)
Автор:   ПИК

Ето каква сума достигна Jackpot Cards, най-високият джакпот на efbet.com (18+)

Парламентарната комисия за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика решава за предсрочно прекратяване на правоотношението на Пламен Георгиев като председател и член на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество.

препоръчано

То бе поискано от Корнелия Нинова и БСП заради разследване на КОНПИ за корупционна схема на заместника й в партията Кирил Добрев, както първо ПИК съобщи вчера. Депутатите ще нищят и бъдещето и зам.-председателя на КОНПИ Антон Славчев.

Депутати от БСП въпреки искането си, не се появиха на комисията. 

Комисията одобри със 7 гласа "за" измененията в Закона за отбраната и въоръжените сили.

На дебат бе подложено предложението на Корнелия Нинова за предсрочно освобождаване на Пламен Георгиев като шеф на КПКОНПИ и на заместника му Антон Славчев. Самата Нинова не присъства, въпреки че бе поканена.

Според вносителите на искането Пламен Георгиев не може да обясни придобиването на имотите си и не може да отговаря за имотното си състояне.

Зам.-председателят на комисията Спас Гърневски припомни, че при формирането на този орган към Народното събрание всички са си обещали да няма,  да не се слага чадър над никого, за когото има сигнали, още повече че комисията е паритетна. Гърневски припомни колко сложна е била годината за КПКОНПИ. 

Гърневски изрази мнение, че много хора с доказани дела и престъпленя могат да попаднат във фокуса на КПКОНПИ. Въпреки това комисията е доказала, че законът е работещ. Проверени по тези текстове са 9084 лица, като при 10 процента от случаите има несъответствия - 778 души. Проверявани са народни представители, министри, гравни архитекти, председатели на Общински съвети, шефове на болнични заведения. Гърневски подчерта, че проверянаните са от всички политически сили, което е доказателство за коректната и ефективна работа на КПКОНПИ.

От прокуратурата се чака проверката за Пламен Георгиев. Всеки е невинен до доказване на противното, ние не сме съд, за да се произнасяме за Пламен Георгиев, каза Гърневски.

Дали има, или няма престъпление, извършено от Пламен Георгиев и Антон Славчев - ще се произнесе проверката на прокуратурата, затова няма да е коректно ние да се произнасяме предварително, коментираха и други членове на комисията в парламента. 

Не е морално, като предлагаш отстраняването на Пламен Георгиев, да не присъстваш, подчерта отново Гърневски по повод предложението на Нинова, която според него е изпаднала в нелегалност като партизанин.

Борис Ячев, председател на парламентарната комисия, изрази мнение, че искането на Нинова заради "тежно нарушение" по отношение на Георгиев и Славчев не е най-малкото правилно дефинирано. Дори в закона няма дефиниция на термина "тежко нарушение".

Парламентарната комисия подхожда професионално по темата и искането на "БСП за България" и не може да се произнася преди доклада на прокуратурата, каза Ячев.

Парламентарната комисия за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика взе в крайна сметка решение със 7 гласа "за" да изиска от прокуратурата материалите от проверката за Пламен Георгиев и Антон Славчев по искането на Корнелия Нинова и "БСП за България" за тяхното отстраняване и тогава да се произнесе.

Парламентарната комисия гласува още да възложи национално изследване, което след едномесечен срок да даде информация  колко реално ефективен е законът и за действието на закона за противодействие на корупцията.

Борис Ячев се въздържа да коментира разследването на КПКОНПИ за дейността на зам.-педседателя на БСП Кирил Добрев по сделки с горива, за които има данни за нарушения в особено големи размери - 35 милиона лева от обществени поръчки. Той обаче се съгласи, че атаките срещу Пламен Георгиев са политически, защото са формулирани от една политическа сила.

От 2009 година са опитите за овлавяване на институциите, които се борят с противодействието на корупцията. Това се отнася особено след окрупняването на 5-те отделни институции и създаването на КПКОНПИ, под контрола на парламента, подчерта Ячев. Той даде пример, че дори на детето се дава време да проходи. Аналогични комисии в Европа дават различни резултати и то след срок от 15 години.

КПКОНПИ разследват още политици от високите етажи на властта. Когато резултатите от тези проверки напреднат, ще има искане от страна на парламентарната комисия за изслушване. Това се отнасяло и за президента Румен Радев, стана ясно от изказванията на Ячев и Гърневски, който пък въобще не бе допуснат от държавния глава до заседанието на КСНС. Под егидата на президента Радев беше направен опит за се спре работата на КПКОНПИ и реалните резултати от борбата с корупцията в следствие на закона, по който се работи, подчерта Гърневски.

Всички дебати и изказванията след тях вижте във видеото на живо на ПИК TV: 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 29 март - Лъвовете се радват на материални успехи, поредната интрига пречи на Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 29 март - Лъвовете се радват на материални успехи, поредната интрига пречи на Скорпионите
ПИК TV x
Соня Момчилова пред ПИК TV за закона за дезинформацията: Опасно е безогледно да се налага контрол и цензура. С каква експертиза министри и ДАНС ще преценяват кое е истина?! (ВИДЕО) Соня Момчилова пред ПИК TV за закона за дезинформацията: Опасно е безогледно да се налага контрол и цензура. С каква експертиза министри и ДАНС ще преценяват кое е истина?! (ВИДЕО)
ново
Днес: 116
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК