ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV: Депутатите промениха Изборния кодекс - Тошко Йорданов се оправдава за мажоритарния вот, Тома Биков: Разбрахме, че сте лъгали пред цялото време (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Депутатите промениха на първо четене Изборния кодекс, а и Закона за политическите партии, остана за следващата сряда.
Освен това стана ясно, че днес няма да има парламентарен контрол. Това не се хареса на Мая Манолова. С назидателен тон тя взе думата и поиска отлагането на отговорите на министрите да става мотивирано.
Депутатите решиха вместо парламентарен контрол да разгледат предложението за временна комисия за "Росенец".
"Благодаря на колегата Любен Дилов затова, което направи преди няколко дни, независимо в коя част на парламента се намира", започна изчитането на декларация от името на мутрите Арман Бабикян, посветена на арменския геноцид.
Мустафа Карадайъ също прочете декларация от името на ДПС. В нея той поиска от парламента да се уважават всички жертви и се оплака, че в предишното Народно събрание, е нямало представител на ДПС, в комисията по правата на човека.
От партията на Христо Иванов също прочетоха декларация, посветена на арменския геноцид.
"Вчера в социалните мрежи беше разпространен видеозапис на една порочна практика. Новоизбраният председател на правната комисия беше сниман да гласува с картата на г-н Тошко Йорданов. Това е една практика, която сриваше доверието в парламента. Поради това, че решихме да се върнем обратно в тази зала, трудно е де синхронизира системата на парламента, но това не трябва да позволява на депутатите да злоупотребяват. Това срива авторитета на парламента. Подобни практики са не просто грозни, те рушат доверието още от първите дни на този парламент. Надявам се час по-скоро да бъдат въведени биометричните данни. Надявам се в тези дни, да прекратим подобни практики и да не се връщаме към годините, помним как депутати летяха да гласуват с по 10-15 карти. Странно е, че тези практики толкова автентично могат да бъдат прилагани от колеги, които дори за първи път са в Народното събрание", взе думата Тома Биков от ГЕРБ припомняйки за вчерашното нередовно гласуване от партията на Слави Трифонов.
Депутатът Зафиров поиска депутатите да станат на крака и с едноминутно мълчание да почетат жертвите на арменския геноцид. Председателката на парламента обаче го поряза с обяснението, че искането не е внесено по надлежния ред. Въпреки това ДеБъ и мутрите на Мая станаха от местата си.
"Ако в тази зала има човек, който е почетен гражданин на Армения, това съм аз. Защото миналият път имаше декларация за атентата в "Света Неделя", но днес да се политизира паметта на едни хора... Много пъти съм бил в Армения, водил съм и Астор, и Хайгашот. Спазвайте правилника", обърна се Вежди Рашидов към водещата заседанието Татяна Дончева за нарушението на част от депутатите.
В течение на дискусиите, Георг Георгиев припомни, че обещанията на политическите партии са крилете, с които те идват и си отиват. Повод за това изказване стана поведението на Ива Митева, която защитаваше яростно идеите на партията на Слави Трифонов за промените в Изборния кодекс. В безсилието си тя заяви, че мажоритарният вот, бил идея на ГЕРБ, а не на нейната партия.
Тошко Йорданов излезе на трибуната. Той още веднъж заяви, че коалиции с партиите от статуквото няма да правят. Освен това с мутрите на Мая Манолова имали общ език, докато с "Да, България" нямали допирна точка по въпроса за мажоритарния вот. Той се заоправдава, че от партията му не са предложили мажоритарен вот, защото не било извършено преброяване на населението.
"Разбрахме, че сте лъгали пред цялото време. Сега трябва да ни кажете кога ще са редовните парламентарни избори. До 2030-2040 година дали ще имаме редовни избори, а не предсрочни? Последните редовни бяха 2009 г., след това 2021 г. Правителство не се прави, за да има кой да управлява държавата в тази криза, не за наш кеф и тук да се радваме. Трябва да си направите правителство и да си изпълните ангажиментите, които сте поели пред хората, а не да лъжете", посече го Тома Биков.
"Освен цинизма и обидите, друго не разбрах. Ние не сме във шоу, ние сме в Народното събрание. Това, което аз разбрах, е какво вие не може да направите. Имахте цялото време да уважите волята на суверена. Вие трябва да носите отговорност, затова сте тук. Трудно е да се носи отговорност, лесно е да се пишат сценарии", каза на свой ред Николина Ангелкова.
Йорданов отново излезе на трибуната и засипа с обиди депутатите от ГЕРБ. Той нарече коалиционните партньори на партията от предходните кабинети "бастунчета".
"Много се радвам, че не съм от онези, които идват под строй на работа и им се забранява да говорят. Няма да се обяснявам на човек, който в живота си не е посадил дори и едно дърво. Надявам се наистина да се видим в съда!", отговори му Росица Кирилова от ГЕРБ.
Водещата заседанието Татяна Дончева се опита да укроти страстите, като в 11:25 часа, пусна депутатите в 30-минутна почивка. Оказа се обаче, че тя е направила това, за да отиде до тоалетната - това стана ясно от разговор между нея и Димитър Главчев от ГЕРБ, докато микрофоните на трибуната и президиума, бяха включени.
В 12:15 часа или с 20-минутно закъснение, заседанието беше подновено.
"Не съм излизал от залата, за да не си изпусна реда, макар, че и аз съм човек и аз имам нужди. Много ви моля да прилагате правилникът, който действа. Сигурно е по-лесно да се пише, отколкото да се чете, това е характерно за чукчите. В правилника има текстове, които са точно по отношение на такъв вид говорене, на каквото станахме свидетели преди малко. Да се нарича бивш президент "онова нещо", теоритично, за сегашния може да се каже, че е едно нищо, да се обижда цялото народно представителство с израза "идиоти", описано е какво да предприеме водещият заседанието", направи забележка по начина на водене Димитър Главчев.
Хамид Хамид от ДПС също направи забележка по начина на водене на заседанието. След това той взе отношение по предложените промени в Изборния кодекс. Тези промени можели само там, където имало парламентарен консенсус. От ДПС заявиха, че ще подкрепят видеонаблюдението след приключване на изборния ден, отпадането на ограничението за броя на секциите извън страната и извън ЕС и 100% машинно гласуване. Това били нещата, по които според ДПС, имало консенсус. За гласуването по пощата Хамид заяви, че то поставя много въпроси, които те ще зададат на второто четене.
"Тъй като тези проекти са записани в няколко проекта, ние ще подкрепим този на "Има такъв народ", завърши Хамид.
"Хубаво е да си спомним, че в библиотеката на тази сграда, се пазят протоколите от 1879 г. Казвам го за колегите, които са нови. Не знам дали чувстваме в какви обувки стъпваме, когато излизаме на тази трибуна. Говорейки за Избирателния кодекс, ние говорим за държавата. Г-жа Митева направи обширно изказване колко е трудно въвеждането на мажоритарния вот. Внесени са няколко законопроекта от новите партии в парламента, с които много се настоява за една нощ да бъдат въведени гласуване по пощата, електронното гласуване. Дайте да не се бъзикаме с държавата, като в онзи стар виц. Има ли някой, който да не му е ясно, че електронното дистанционно гласуване, е сигурно? Искам да кажа, че дори да обсъждаме тези промени, това няма да стане нито за една нощ, една седмица или една година. Ще ни трябва повече време, за което ще ни трябва правителство", заяви от трибуната Радомир Чолаков от ГЕРБ.
"По време на местните избори се дава превес на една или друга политическа сила. Не трябва да забравяме каква е функцията на кмета на населено място със 100 души по списък? Какво може да направи този кмет, който няма бюджет, административен капацитет, за да обслужва съответното населено място и какъв е смисилът от това да променяме - бил е 100, бил е 600, 350 сега. Не смятатели че трябва да има предвидимост в това, което се случва. Намаляването на 100 души трябва да се разследва внимателно, защото води след себе ди последствия. Буди и въпроси какво се случва, ако на следващите избори, населението е станало 85 души. Каква е разликата между 100 и 105 души?", попита Росица Кирова от ГЕРБ.
Преди нея се изказа Мария Капон, а Мая Манолова влезе в остър спор със съпартийката си. Тя заяви, че в малките населени места, приветствали това решение и тази възможност.
Според Явор Божанков от БСП, от ГЕРБ са създали проблемите с Изборния кодекс в предходния парламент.
"ГЕРБ е първа политическа сила, колеги, и не се страхуваме от избори. Колеги, май забравяте, че последните избори, ги печели партия ГЕРБ, с премиер и лидер Бойко Борисов. Колеги, сега се отмятате и се оправдавате с времето. Уважаеми г-н Тошко, забравих ви фамилията, вие се представяте като сценарист. Вие вече не сте сценарист, който да се крие зад паравана. Вие носите отговорност и това, което излезете и кажете, сте длъжни да го внесете в Народното събрание. Ние ще го подкрепим! Работете!", заяви от трибуната депутатът от ГЕРБ Митко Стайков.
След това Десислава Атанасова поиска Слави Трифонов да се включи онлайн заседанието, за да може да гласува. След гласуването, тя поиска процедура по прегласуване, за да може Трифонов да гласува собствените си предложения за промени в Изборния кодекс.
"Предлагам прегласуване, за да дадем възможност, не е задължително да участва, на лидера на "Има такъв народ" да упражни правото си да подкрепи мажоритарния вот, който беше негово предложение. Предлагам и поименна проверка", направи предложение Димитър Главчев, а Татяна Дончева започна да изпълнява поименната проверка.
Радостин Василев от партията на Слави, поиска писмените предложения между първо и второ четене, да са в срок от 3 дни. Радомир Чолаков от ГЕРБ обаче направи обратно предложение - срокът да остане 7 дни. 101 депутати приеха предложението на Василев.
"Пляскате на това Изборният кодекс да го приемете за три дни. Точно за едно нощ. Вие носите цялата отговорност затова което ще се случи на изборите, когато и да са те. Това, което направихте току-що, опроверга всичко, което говорихте преди изборите. Това правите вие в момента и хората го виждат", обясни отрицателния си вот Тома Биков.
"Гласувах против, за да дам възможност на моите бивши колеги, да запазят илюзията, че работят почтено. Нека да знаем, че вървим към избори и никой не иска да прави правителство", взе думата Любен Дилов от ГЕРБ.
В 13:54 часа, Татяна Дончева удари парламентарния звънец за край на днешното пленарно заседание.