ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Кирил Петков събра лидерите на Румъния, Северна Македония и Черна гора в Бояна, вихри се на английски в България: Мечтата ми е да имаме координирани Балкани (ВИДЕО/ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Кирил Петков събра лидерите на страните членки на НАТО в Югоизточна Европа в резиденция "Бояна".
В срещата участват премиерите на Румъния - Николае Чука, на Северна Македония - Димитър Ковачевски и на Черна гора - Здравко Кривокапич. Темата на разговора е отражението на войната в Украйна в региона, последиците за сигурността, енергетиката и икономиката в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен план и тяхното преодоляване.
"За мен е чест днес да бъда тук с гостите си. Толкова е важно в момента на криза. Войната в Украйна постави региона под заплаха и налага да се координираме освен на нивото на НАТО и ЕС, да се координираме и на ниво Балкани. Мечтата ми е да имаме координани Балкани", започна незнайно защо на английски език Кирил Петков.
Той посочи, че са проведени разговори и за газовите връзки между балканските държави.
"Тези връзки не са важни само за икономиките на нашите страни, а също и за военната мобилност", продължи да упражнява английския си Петков.
Последната тема беше изкореняването на прането на пари и да си помагаме в борбата с корупцията. Никоя държава не може да се справи сама, особено в този регион. Това е също и темата, която обсъдихме с нашите партньори по време на срещата на върха на ЕС, НАТО и нашите американски партньори, каза Петков на чуждия език.
Министър-председателят на Черна гора Здравко Кривокапич заговори на родния си език. Той изрази своето възхищение от гражданите на Румъния и България, които са приели радушно и оказват всякаква помощ на прииждащите бежанци от Украйна.
"Трябва да оставим миналото зад нас, трябва да мислим за бъдещето и политиките, които да осигурят по-добър стандарт за нашите граждани", посочи още на черногорски език Кривокапич.
Македонският премиер Димитър Ковачевски също заговори на английски език. "Тази война създаде нова реалност в нашия живот във всички аспекти, най-вече в усилията да се координират линиите на доставки, доставките и производството на храни. Осъдихме още веднъж военната агресия на Русия и Украйна. Аз, като министър-председател на Северна Македония, а и останалите колеги, подкрепяме териториалната цялост на Украйна. Съюзниците реагираха положително в този конфликт", заяви Ковачевски на езика на кралица Елизабет ll.
"Разширяването на ЕС става също политика за сигурност и спирането на процеса води до нестабилност в региона, защото създава възможност за зловредни влияния на трети страни", атакува той България за ветото й срещу присъединяването на неговата държава към ЕС.
Премиерът на Румъния Николае Чука отчете, че съвместните действия на държавите от региона, са ключови на управлението на конфликти. Освен това се било взело и решение за управление на кризите.
"Нашите държави вече имат сериозен опит в регионалното сътрудничество в областта на отбраната. Приканих нашите съюзници да подпомогнат нашите усилия. Русия е най-сериозната заплаха. Имаме нужда от повече действия за защита. Даваме си сметка за зловредното влияние на Русия в региона", заяви Чука.
След това се пристъпи към задаване на въпроси. Българска журналистка също зададе въпрос на Кирил Петков на английски език. Питането беше за енергийните доставки и най-вече доставката на газ. Петков отговори на английски, че в Румъния имало тръбопровод, който можел да стигне и до Северна Македония, а това, което идвало от север, сега трябвало да идва от юг. Петков вероятно имаше предвид руската газ, но така и не уточни. Трябвало обаче да се уточни веригата на стойност. Не пропусна отново да натърти и на батериите, които засега спъват одобряването на българския План за възстановяване и развитие.
"Искам да потвърдя, че нашият посланик в Русия, се връща за консултации. Очакваме да направят същото и от Руската федерация", завърши той.
"Комуникациите между две съседни държави, трябва да се основава на европейските ценности. Мисля, че това се случва в момента, между нашите правителства и нашите граждани“, отбеляза Ковачевски.
"Първо - Русия спря износа на жито и пшеница. Второ - украинските пристанище на Черно море не могат да транспортират тяхната реколта и ако този конфликт продължи, това ще стане факт за цялата реколта на 2022 г. Също и забраната за износ на торове и от двете страни. Нашият регион е благословен със способността си да произвежда благини“, отговори Петков на зададен от черногорска журналистка въпрос за линията на доставки на храни в страните от региона.
Николае Чука заяви, че към момента няма недостиг на храни в региона, но вече се срещали трудности в доставките заради войната в Украйна.
Според Димитър Ковачевски, вече има недостиг на доставките на газ, както и на запасите от синьо гориво в цяла Европа. Това пък поставяло под огромна трудност производството на торове.
Журналистът Шакири от Северна Македония подхвана Кирил Петков за присъединяването на Скопие към ЕС. "Може ли до юни да очакваме вдигане на ветото?", попита директно той.
"Искам да кажа много ясно - работим с Димитър по много фокусирани срокове. Поставихме си няколко поетапни цели. Северна Македония има място в европейското семейство колкото се може по-бързо. Нашето правителство е ангажирано да постигне този резултат. Има някои поетапни цели, като изчистване правата на малцинствата. Очакваме конкретни формулировки, които да бъдат включени в споразумението. Исторически нашите отношения се подобриха, защото си говорим толкова много и имаме обща цел", отговори му объркано Кирил Петков.
"Очаквам през следващите няколко седмици този процес да се ускори. Имаме добри новини, що се касае за срещите между двете страни. Имам и добри новини от историческата комисия. Ясно имам намерение да се движим напред колкото се може по-бързо", завърши отговори си Петков.
Той обаче не отговори на втория въпрос на журналиста Шакири - "Може ли Сърбия да бъде дестабилизиращ фактор за Западните Балкани".
Съвместната пресконференция продължи точно 57 минути, след което Кирил Петков сложи нейния край, оттегляйки се от подиума заедно със своите колеги за обяд.