ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Мая Манолова разби "Топлофикация" - прокуратурата трябва да се поразвърти там! Ето ги скандалните цифри за ремонтите на тръби (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Омбудсманът Мая Манолова съветва софиянци как да се преборят с "Топлофикация" след кошмара със спряното парно и липсата на топла вода дни наред в половината столица.
Подготвила съм въпроси към „Топлофикация" и КЕВР и очаквам отговори. Очаквам КЕВР да се събуди най-после и да защити интересите на столичани като ги обезщети за неудобствата, заяви омбудсманът Мая Манолова.
Честното поведение към столичани е времето през което не имало топлоподаване, да бъде стурнирано от месечната сметка. Това очаквам и аз, допълни Манолова.
Аз обаче не мога да гарантирам за действията им и на юнашко доверие да кажа на хората да вярват на „Топлофикация”. Това е отделно решение на всеки гражданин, допълни Манолова.
Само преди две седмици бях на заседание на Столичния общински съвет да поиска сметка за инвестициите, които дружеството обявява. То влиза в цената на енергията, но дали са ефективни - каква е тяхната възвръщаемост?
За миналата година при близо 1000 км мрежа са ремонтирани едва 1,4 км. Ами тези ремонти колко време ще продължат с тези темпове, гневи се омбудсманът.
Всеки трябва да си носи отговорността и тук тя е и на тези, които не осъществяват контрол върху това дружество, допълни Манолова.
Мисля, че ако прокуратурата се поразвърти, освен причините за тази авария може да установи и много други нелицеприятни факти, допълни Манолова.
Срокът за съхранение на данните в топломера е 30 дни в общия случай. Затова най-честно е да се направи извънреден отчет на всички станции в района на аварията и да се направи неустойка за всички дни, в които гражданите са били без парно, убедена е Манолова.
Да подаде жалба или не е решение на всеки столичанин. Тези, които вярват, че ще получат обезщетение - няма да повярват. Другите, да го направят до 1 март, защото след това просто няма да им смисъл, препоръча Манолова. Датата 1 март не е избрана случайно нито е свързана с мартеничките, както се изрази г-н Беловски, а защото данните за подадената топлоенергия ден по ден и час по час се съхраняват 30 дни, допълни Манолова.
По думите й на 1 март ще се изтрият данните за 1 февруари. Тя уточни, че данните за месечното потребление на топлонергия се съхраняват 36 месеца, което означава, че след 10, 20, 36 месеца, ще може да се провери какво е количеството топлоенергия, употребено през месец февруари, но не ден по ден.
Самата аз се съмнявам в коректността на "Топлофикация" и като омбудсман съм длъжна да предупредя, допълни Манолова.
В момента ние можем само да гадаем дали дружеството ще изпълни обещанието си за обезщетение и как точно, допълни омбудсманът.
Апелът ми към "Топлофикация" е да постъпи честно с гражданите, но дали ще го направят..., завърши уклончиво Мая Манолова.