ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! "Промяната“ с нови и нови опити да спъват работата на парламента, охладиха мераците на Руди Гела да вземе спортната комисия (ОБНОВЕНА)

Час Пик ГЛАВНА

ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! "Промяната“ с нови и нови опити да спъват работата на парламента, охладиха мераците на Руди Гела да вземе спортната комисия (ОБНОВЕНА)

162810
на 27.10.2022
ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Промяната“ с нови и нови опити да спъват работата на парламента, охладиха мераците на Руди Гела да вземе спортната комисия (ОБНОВЕНА)
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Депутатите трябва да изберат състав и ръководства на постоянните комисии, след като вчера не можаха да се разберат и отложиха решението си за днес.

препоръчано

Без съставени и попълнени комисии 48-ото Народно събрание не може да започне работа.

Спорът беше породен от липса на разбирателство за заместник председателите на комисиите.

Комисиите ще бъдат общо 25, като се очаква разпределението на председателите да е следното: 7 за ГЕРБ , 5 за "Продължаваме промяната", 4 за ДПС, по три за "Възраждане" и БСП, две за "Демократична България" и една за "Български възход".

Кворумът беше събран от първия път с 202 регистрирани депутати и председателят Вежди Рашидов удари звънеца. 

Пристъпи се към сформирането на икономическата комисия, но преди това имаше процедура от ПП по начина на водене на заседанията от Вежди Рашидов. Направи го ренегатът от ИТН Иво Атанасов.

"Явно продължаваме да дълбаем в калта след кърджалийското чудо“, каза депутатът.

Той директно обвини Рашидов, че изпълнявал поръчки на Деси Атанасова, която се била, по думите му, развихрила.

"Моете разочарование към вас като администратор е голямо“, продължи човекът на "Промяната“ с атаките по Вежди Рашидов. 

Иво Атанасов заяви, че от "Промяната" щели да направят искане за оставката на Вежди Рашидов.

"Този човек иска да взриви Народното събрание“, каза Маноил Манов от ГЕРБ.

Колега благодаря ви за красноречието, обаче трябва да поработим, отговори Рашидов на човека на "Промяната“.

Андрей Гюров от ПП продължи с опитите да спре работата на парламента. Той заяви, че "Промяната“ не били получили председателските места на комисиите, които те искали. Вместо това им дали комисията по правата на човека. На сълзите му залата отговори със смях.

Асен Василев поиска да се прави забележка на депутати, когато те лъжели от трибуната. И допълни, че от ПП искали комисията по бюджет и финанси, която отишла при ДПС. 

"Самият призоваващ се оказа първият лъжец, моля да го санкционирате“, отговори му Хамид Хамид, прочитайки първите заявки за парламентарните комисии, направени от името на "Промяната“ от Никола Минчев.

Кирил Петков пък се изцепи, че депутатите умирали от страх от Радостин Василев и затова отнели комисията по младежта и спорта от ПП. "Нека целият български народ знае, че когато някой се осмели да подаде сигнал в КПКОНПИ и от ГЕРБ, и от ДПС, скачат заедно“, каза той.

Делян Добрев призова Вежди Рашидов да спазва строго правилника за работа на Народното събрание.

"Напомнете на "Промяната“, че в миналото Народно събрание, опозицията имаше нула комисии. Три дни се тръшкаха миналата седмица да имат председател на Народното събрание, а тази седмица два дни, защото се чудели коя комисия да вземат“, възмути се Добрев.

Настимир Ананиев пък се почувствал провокиран от думите на Добрев, че от "Промяната“ били опозиция.

"Някои народни представители имат явно нужда от семинар за обучение за ясното адресиране на темите и те да се вживяват в ролята на Рамбо, наказателен съд, административен съд. Няма нужда. Народните представители имат определени компетенции спрямо Конституцията“, подигра "Промяната“ Мустафа Карадайъ.

"Бих предложила процедура, за да спре този безсмислен спор. Ако има дебат по състава на комисията, както и нейният брой, моля да ми дадете да предложа моето процедурно предложение на проект за решение и след това да се премине към дебати“, каза Десислава Атанасова.

Стефан Янев поиска почивка, която обаче по правилник няма как да бъде дадена. Пристъпи се към четенето на решението, а след това и към гласуване. Комисията по икономика ще е с 21 депутати, като най-много - шестима, ще са от ГЕРБ-СДС. За председател беше номиниран Александър Иванов от ГЕРБ. 

Следваща комисия - тази по енергетика. Десислава Атанасова изчете проекта за решение. Тя ще е от 23-ма народни представители, като от ГЕРБ-СДС ще са шестима, а от ПП - петима. За председател беше номиниран Делян Добрев от ГЕРБ-СДС.

Следваща комисия - регионална политика. Десислава Атанасова изчете проекта за решение. Тя ще е от 23-ма народни представители, като от ГЕРБ-СДС ще са шестима, а от ПП - петима. За председател беше номиниран Коста Стоянов от "Възраждане", а Росица Кирилова от ГЕРБ-СДС - за заместник-председател.

Следваща комисия - външна политика. За председател беше номинирана Екатерина Захариева от ГЕРБ-СДС. 

Следваща комисия - по отбрана. Приета с единодушие.

Следваща комисия - вътрешна сигурност и обществен ред. За председател беше предложен Хамид Хамид от ДПС.

Следваща комисия, подложена на гласуване - тази за за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства и достъп до данните по Закона за електронните съобщения.

Следваща комисия - по труда, социалната и демографската политика. Предложението за председател - Георги Гьоков от БСП.

Следваща комисия - по образование и наука. Преди това Андрей Гюров от ПП поиска изказване по процедура. Той следял стриктно списъка от сайта на Народното събрание и се била пропуснала комисията по земеделие. "Молбата ми е да вървим по реда“, каза той. "Редът при мен е друг и председателят върви по него. По какъв ред ще бъдат представени комисиите, е функция на председателя, така смятам аз“, отговори му Йордан Цонев. 

Андрей Гюров направи предложение да се гласува първо комисията по земеделие. След гласуването предложението му беше отхвърлено, но беше поискано прегласуване. И при прегласуването искането на Гюров беше отхвърлено. 

Пристъпи се към прочитане на решението за комисията по образование и наука. За председател беше посочен Красимир Вълчев.

Следваща комисия - по здравеопазването. И отново от "Промяната“ направиха опит да спънат тръгнала работа на парламента. Мирослав Иванов се обърна към Йордан Цонев и отново поиска редът на гласуване да се извършва по реда, публикуван на сайта на Народното събрание.

Следваща комисия - електронно управление и и информационни технологи. Нейният състав ще е от 17 народни представители, от които от ГЕРБ-СДС ще са петима. За председател беше посочена Калина Константинова от ПП.

Следваща комисия - тази по културата и медиите. Нейният състав ще е от 17 народни представители, като от ГЕРБ-СДС ще са петима. 

В 11:30 часа Йордан Цонев попита дали депутатите имат нужда от почивка. От залата се чуха възгласи, че такава не е необходима и съответно такава не беше дадена.

Следваща комисия - по корупцията. Съставът й ще е от 17 депутати. От "Промяната" поискаха съставът й да е от 21 души. Направи го Никола Минчев. 144 депутати приеха направеното предложение за изменение. След това се прочетоха имената на депутатите, предложени от партиите, за нейни членове.

Малко преди 12 часа депутатите бяха пуснати в почивка. 

След почивката се пристъпи към сформирането на спорната комисия по спорта, младежта и спорта. Предложенията за председател са двама. Първо обаче беше подложено на гласуване съставът на комисията и заместник-председателите. 

От "Промяната" предложиха Радостин Василев за председател. Другата кандидатура е тази на Халил Лятифов от ДПС. За Василев гласуваха 93 депутати, като по този начин той не успя да стане шеф на комисията.

За Халил Лятифов гласуваха 99 народни представители и така предложението не беше прието. "Тази комисия не избра председател, тази комисия остава така, няма драма, има и други непопълнени комисии“, отбеляза Йордан Цонев.

От "Български възход“ поискаха процедура и направиха предложение Даниела Дашева да стане шефка на въпросната комисия. Постъпи и обратно предложение от Десислава Атанасова. От "Български възход“ се усетиха, че ще затруднят работата на парламента и оттеглиха кандидатурата на проф. Дашева.

Следваща комисия - тази по правата на човека и вероизповеданията. За нея не беше посочен кандидат за председател. Той ще се избере след нейното сформиране. От "Български възход“ пък не предложиха име за свой член. Щели да направят това на следващ етап, каза Румен Йончев.

Последната комисия - тази по земеделието, храните и горите. За неин председател беше предложен Иван Христанов от ПП. Тома Биков от ГЕРБ направи предложение кандидатурите за състав и заместник-председатели да се гласуват отделно от тази за председател. Андрей Гюров направи обратно предложение за гласуване анблок. 

При гласуването, предложението на Тома Биков, беше прието със 129 гласа. Беше поискана процедура по прегласуване. И при него предложението на Тома Биков беше прието, този път със 130 гласа. 

Така последва гласуване за председател на комисията. За Иван Христанов своята подкрепа заявиха 71 народни представители. Против бяха 64 и така той не стана шеф на комисията. Йордан Цонев се обърна към ПП и тъй като комисията е в техния портфейл дали ще предложат друга кандидатура или ще оставят избора на шеф за следващо заседание. Андрей Гюров поиска 15-минутна почивка, която и беше дадена от водещият заседанието заместник-председател.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В ПИК!

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена - ето какво я очаква всяка зодия в празничния ден САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена - ето какво я очаква всяка зодия в празничния ден
ПИК TV x
Георги Харизанов ексклузивно пред ПИК TV: 6 или 7 партии влизат в парламента. ГЕРБ бият с много (ВИДЕО) Георги Харизанов ексклузивно пред ПИК TV: 6 или 7 партии влизат в парламента. ГЕРБ бият с много (ВИДЕО)
ново
Днес: 2
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК