ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Социологът Васил Тончев с последни данни за отношението на младите у нас към "третия пол" и Истанбулската конвенция - гледайте НА ЖИВО

Политика

ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Социологът Васил Тончев с последни данни за отношението на младите у нас към "третия пол" и Истанбулската конвенция - гледайте НА ЖИВО

24849
на 23.02.2018
ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Социологът Васил Тончев с последни данни за отношението на младите у нас към третия пол и Истанбулската конвенция - гледайте НА ЖИВО
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Социологът Васил Тончев представи данните от последното проучване на агенция "Сова Харис" за нагласите на младите хора у нас към Истанбулската конвенция и опитите за въвеждане на т.н. "трети пол".

препоръчано

На ниво нагласи "Трябва ли да се допуска в нашето общество насилие над жени?" основните теми, които касаят тази конвенция, 95 на сто казват, че това е недопустимо. Всъщност, другите теми, които изплуваха покрай конвенцията за наличие на трети пол 73 на сто казват, че това е недопустимо и не трябва да се легитимира в нашето общество. Около 70 на сто са срещу гей браковете и отглеждането на деца от хомосексуални двойки, обясни социологът. 

На въпрос дали смятат, че конвенцията ще доведе до ограничаването на насилието върху жени едва 11 на сто са на това мнение, при въвеждането на трети пол процентът нараства три пъти - около 30 на сто смятат, че конвенцията ще доведе до ефект, За общественото мнение у нас конвенцията не е това, за което се претендира, а за друго, което е скрито от обществеността. 

Три към едно е резултатът в полза на консервативното мнение на тези, които смятат, че не трябва да се приеме конвенцията. 

По партийна принадлежност - в ГЕРБ 1,5 към 1 искат да бъде приета конвенцията. При патриотите е ясно, това е силно изразена консервативна платформа, нормално е 5:1 да са против приемането на конвенцията. При ДПС, които се гордеят и налагат като либерална партия, но те отсъстват от тази дискусия. Около 80 на сто от техния електорат са в графата "не мога да преценя". При традиционно демократичните партии не се прояви някакво лидерство. Там консервативните мнения са застъпени в по-голяма степен. Тези, които отричат приемането са повече от онези, които приемат. Само президентът Росен Плевнелиев прие визионерска позиция по темата, коментира Тончев. 

БСП залага на ляво-консервативното, а ГЕРБ на дясно-либерално. Едната тенденция ще носи популистки тенденции, бързи дивиденти, но не бих подценил и другите - и това ще носи сериозни дивиденти. Предстои сериозна борба в бъдеще и отношението в нашето общество към толкова важни неща, които опират до нравствеността, семейството т.е. най-дълбоките устои на обществото, коментира социологът. 

Ако КС приеме за допустима Истанбулската конвенция, тя ще се върне в парламента и в обществото за дискусия. Но аз не смятам, че ще може да бъде приета в България, в която правителството сега се крепи на крайни консерватори и националисти. Това означава, че дискусията ще продължи още много дълго време, което е и полезно. Струва ми се, че двете гледни точки са крайни, коментира Васил Тончев. 27 страни от ЕС са я подписали, 18 са я ратифицирали. Не са я ратифицирали страни от нашия регион, заяви той. 

Ето и изводите от изследването на Сова Харис:

Повече от два месеца доминиращ дебат в обществото е отношението към така наречената Истанбулска конвенция. С течение на времето позициите на двата лагера „за“ и „против“ не се обединяват, а още повече се втвърдяват. Това провокира нашия изследователски интерес към ценностите и установените практики по отношение на разискваните проблеми. Хората, които споделят, че са били потърпевши от домашно насилие, са около 22%.

Този дял съвпада с дела на свидетелите на насилие в семейството си. Може да се направи изводът, че насилието се възприема като такова само от потърпевшите. За прилагащите го насилието върху друг човек е вероятно нещо в реда на нещата. Интересен е начинът, по който потърпевшите реагират на случващото се. Преобладаващата част от тях – 61% - са се опитали сами да решат проблема. Други 24% не са реагирали по никакъв начин.

Около 22% са поставили въпроса пред семейното обкръжение. От полицията съдействие са потърсили 12%, а до съда са достигнали единици, които са статистически неуловими. На ниво нагласи регистрирахме почти монолитно мнозинство по основните теми, засегнати в обсъжданията. Почти единодушно 94% от пълнолетните българи считат, че българското общество не трябва да допуска насилие върху жени. 95% считат, че не трябва да допускаме и насилие върху деца. Легализирането на трети пол е недопустимо за 73,5% от пълнолетните граждани на страната ни. Гей-браковете неприемливи за около 70%.

Отглеждането на деца в хомосексуални семейства не трябва да се допуска според 75 на сто. От тези данни личи впечатляващо единодушие. Когато ги съпоставим със социалната практика, нещата придобиват по- различен характер. Около 75% от пълнолетните българи твърдят, че в техните семейства не е имало случаи на употреба на физическа сила между съпрузите / партньорите. В семействата на останалите около една четвърт обаче е имало случаи на насилие.

Съотношението се променя, когато се визира употребата на физическа сила в отношенията между родителите и децата в българското семейство, като вече около 2/3 декларират отсъствието й, а около една трета от хората са свидетели на такива прояви у дома. Когато въпросът се отнесе до по-широкото лично обкръжение: приятели, роднини, съседи, тогава пълнолетните граждани у нас се делят почти поравно между такива, които са били свидетели на прояви на домашно насилие и такива, които не са. Досега у нас не е имало дебат на широка обществена основа за отношението към хората с различна сексуална ориентация. Вероятно това е обяснението за емоционалната натовареност, която съпровожда дискусията.

Очевидно в този пункт възниква и големият разлом – доколко Истанбулската конвенция се отнася за домашното насилие и доколко до изграждането на толерантно отношение към ОБЩЕСТВЕНИ НАГЛАСИ КЪМ РАТИФИЦИРАНЕТО НА ИСТАНБУЛСКАТА КОНВЕНЦИЯ 5 ФЕВРУАРИ, 2018 Г. сексуално нетрадиционните. Почти консенсусно българското общество се противопоставя на прилагането на насилие върху жени и деца. Противоречията възникват при отношението към хомосексуалните. Конвенцията отваря врата към прилагане на толерантност при подобен тип поведение, но без да се ангажира със съществени конкретни стъпки. В същото време няма държава, която вследствие на ратификацията на конвенцията да е легализирала трети пол, гей бракове и т.н.

Данните показват, че у нас само 11% от пълнолетните граждани смятат, че ратификацията на Истанбулската конвенция ще доведе до ограничаване на насилието върху жени и деца. Друг, 3 пъти по- голям дял от хората – около 30% - са на мнение, че приемането на конвенцията води до въвеждане на трети пол, легализиране на гей бракове и отглеждане на деца в хомосексуални семейства. Това са следствията на разгорещения дебат. Излиза, че за общественото мнение у нас предметът на конвенцията е измамен и тя всъщност не е за това, за което е обявена, а за нещо друго. На този фон изглежда странно как 17 от 28те държави-членки на ЕС са я ратифицирали и този процес продължава.

Интересно е как ще се възприемем като общество, ако и останалите страни в ЕС я приемат, а ние бъдем единствените, които са отхрърлили конвенцията. Към момента съотношението на хората, които смятат, че Истанбулската конвенция трябва да бъде ратифицирана, спрямо тези, които я отхвърлят, е около 1 към 3. Оказва се, че в хода на дискусията партийните централи са имали съществено влияние върху своите симпатизанти. Сред поддръжниците на ГЕРБ преобладават привържениците на конвенцията.

Значителна подкрепа конвенцията получава и сред симпатизантите на традиционната десница, макар че в тези две електорални ядра има съществена опозиция. Докато при БСП и Патриотите мнозинството е против приемането на конвенцията. Засега електоратът на ДПС е главно в пасивната позиция „не мога да преценя“. Вероятно мълчанието на партийната им централа обуславя това отношение. Засега не се отчитат промени в електроралната подкрепа за политическите партии вследствие на отношението им към Истанбулската конвенция. Така е, защото не се намираме в предизботна обстановка. В краткосрочен план консервативната вълна изглежда печеливша. Дългосрочно обаче интеграцията с развития свят, към който се стремим, ще придобива все по-голяма тежест.

При това разделение в обществото би било разумно приемането на спорния документ да се отложи. Може би трябва да изчакаме да видим какъв ще бъде ефектът от прилагането на конвенцията в другите европейски страни и тогава да решим къде сме ние.

Гледайте на живо по ПИК TV!

 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за Гергьовден - успехите намигват на Телците, Стрелците пълнят джобовете САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за Гергьовден - успехите намигват на Телците, Стрелците пълнят джобовете
ПИК TV x
САМО В ПИК TV! Виктор Димчев начерта ТРИ ВАРИАНТА за правителство след изборите: ППДБ ще трябва да обясняват на избирателите си за коалициите с мафията (ВИДЕО) САМО В ПИК TV! Виктор Димчев начерта ТРИ ВАРИАНТА за правителство след изборите: ППДБ ще трябва да обясняват на избирателите си за коалициите с мафията (ВИДЕО)
ново
Днес: 77
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК