ИЗВЪНРЕДНО: В пряк спор за евротурнирите - Левски победи Етър

47397
на 28.05.2019

Левски победи с 1:0 Етър Велико Търново в баража за Лига Европа и си осигури участие на международната сцена през следващия сезон.

Единственият гол на "Герена" отбеляза Валери Божинов в 72-ата минута, секунди след като се появи в игра.

Красимир Балъков вече ще води националния отбор на България, а не "виолетовите". "Сините" пък за трета поредна година се класираха за Лига Европа след бараж.

Атаката на Левски поведе голмайсторът на Първа лига Станислав Костов, който от два месеца играе на обезболяващи инжекции. Сред титулярите на "сините" отново личаха имената на шестима юноши на клуба. Това бяха опитните Николай Михайлов, Иван Горанов и Живко Миланов, както и младите Деян Иванов, Илия Юруков и Станислав Иванов.

За Етър аут остана звездата Флорент Боджадж, който в последните дни е измъчван от контузия. На върха в предни позиции действа бившият футболист на ЦСКА Милчо Ангелов. Балъков заложи на още четирима футболисти, минали през "Българска армия": Здравко Илиев, Пламен Гълъбов, Венцислав Василев и Румен Руменов.

Левски започна сблъсъка по-добре и в 6-ата минута Иван Горанов центрира от левия фланг към далечната греда. Там дебнещият Станислав Иванов беше изпреварен в последния момент от Венцислав Василев.

Малко след това удар на Хали Тиам от наказателното поле беше блокиран. В 20-ата минута опитният Здравко Илиев с дълъг пас изведе Велко Батрович зад гърба на Деян Иванов. Батрович обаче не успя да стигне до топката и да излезе сам срещу Николай Михайлов. 6 минути по-късно Паулиньо напредна по крилото, навлезе към центъра и стреля по земя, но Христо Иванов улови без проблеми.

След половин час игра бразилецът отново шутира, този път след разбъркване в наказателното поле, но не успя да застраши стража. За първите 45 минути атаките в мача завършваха около пеналта и логично двата отбора се оттеглиха на почивката при нулево равенство.

Втората част започна с натиск на Левски и в 54-ата минута Станислав Костов върна пас назад към Илия Юруков. Младокът стреля по земя без забавяне, но в аут. После нов нисък шут на Паулиньо не затрудни Иванов, а след това Костов се опита да засече от малък ъгъл. Нападателят обаче беше затворен много добре от Пламен Гълъбов и голмайсторът на първенството не затрудни вратаря на "болярите".

В 71-ата минута Георги Тодоров взе мерки и пусна на терена Валери Божинов за сметка на Костов. И този ход се оказа гениален, акцентира "Гол". Секунди по-късно Живко Миланов центрира на близката греда и нападателят с глава откри резултата – 1:0! Голът вдъхнови Левски и после Паулиньо можеше да сложи точка на спора. Бразилецът овладя на гърди, напредна и отправи удар, но на сантиметри от целта.

После Етър натисна и в 84-ата минута Иван Стоянов стреля, но Горанов блокира пътя на топката. До края не падна нов гол и "сините" спечелиха с 1:0.

Левски - Етър 1:0

Голмайстор: 1:0 Божинов (72)

Левски: Николай Михайлов, Живко Миланов, Деян Иванов (46-Унтонджи), Нуно Рейш, Иван Горанов, Кали Тиам, Илия Юруков (77-М. Петков), Станислав Иванов, Давиде Мариани, Паулиньо, Станислав Костов (71-Божинов)
Треньор: Георги Тодоров

Етър: Христо Иванов, Здравко Илиев, Пламен Гълъбов, Венцислав Василев, Яни Пехливанов, Крум Стоянов, Румен Руменов, Георги Сърмов, Даниел Младенов, Велко Батрович (88-Артюнин), Милчо Ангелов (46-Стоянов)
Треньор: Красимир Балъков

Съдия: Волен Чинков

Соня Момчилова пред ПИК TV за закона за дезинформацията: Опасно е безогледно да се налага контрол и цензура. С каква експертиза министри и ДАНС ще преценяват кое е истина?! (ВИДЕО) Соня Момчилова пред ПИК TV за закона за дезинформацията: Опасно е безогледно да се налага контрол и цензура. С каква експертиза министри и ДАНС ще преценяват кое е истина?! (ВИДЕО)