Изгубени в превода

КОМЕНТАРИ

Изгубени в превода

14633
на 21.03.2014
Изгубени в превода

Последвайте ни в Google News Showcase

В неделя на кандидат-студентския изпит по журналистика в СУ се паднала темата „Отнесени от прехода”. Сещате се, че тук преходът е метонимия на вихъра, Маргарет Мичъл, Gone With the Wind… Първият синоним на вихър, с който Синонимният речник би ви услужил, ако го помолите, е вихрушка. С дребна елизия и

препоръчано

несъществено разместване на графемите, лесно получаваме върхушка. Тази операция може да ви се струва логически незаконна, но животът показва, че има основания. Пък и вече има прецеденти на синонимното използване на върхушка и вихрушка. Например в текст за винопроизводството в „Евксиноград” колегите от „Труд” написаха: „Там се произвеждат и други земеделски продукти за нуждите на държавната вихрушка.” Според нас, ако и да прилича повече на дислексия, синонимната употреба е допустима в случай, когато върхушката се държи като вихрушка: движение в кръг и пълен хаос. Случаят е точно такъв. И така стигаме до известно субективиране на отнасянето. И, респективно, кой го отнася, де, без това не може…

Извинете, че почнахме текста малко като литератор, като един Местан например. Малий, тоя как ни ядоса вчера… “С тезата си “Местан управлява страната” Борисов прави опит да повтори номера от 2009 г., когато успя да отпуши много мощна анти-ДПС вълна…”

Ние наистина сме късопаметни, ама не пък чак дотам! Между другото, д-р Филипов досега 6 пъти е написал: „На народите с къса памет преходите им са много дълги!” По законите на пропагандата, за да стигне до където трябва една мисъл, тя трябва да се повтори поне 7 пъти. Вече мога да смятам, че съм си изпълнил плана и повече няма да ви обяснявам що непрекъснато сте от страната на булката. Но да довършим агата. Помним какво направи Доган през лятото на 2009 г. в с. Кочан: "Аз съм инструментът във властта, който разпределя порциите на финансирането в държавата... Властта е в моите ръце! Това искам да разберете!... Властта е в моите ръце!" И понеже го разбрахме, та това предизвика вълната. А Местан сега се опитва да обръща историята с хастара навън. Сигурно му се струва, че от нея страна е по-чиста… Добър ученик, запомнил е всичко от уроците по наглост на Ахмед ага. Но то не е за чудене. Езотериците казват, че учителят идва, когато ученикът е готов. А Павел, пардон, Местан, е готов отдавна…

Както и да е. Още не съм почнал и вече се отплеснах. Макар че, ако се погледне по-издълбоко, и Доган, и ДПС са елемент, важен елемент от отнасянето…

Та „Отнесени от прехода” безспорно е много интересна тема. Дава възможност за развихряне на фантазията. Боже, каква фантазия се крие в нея… Но, да прощават колегите от ФЖ на СУ, сбъркана е аудиторията. Какво могат да кажат тези млади хора по тази тема? На тях какво толкова им е отнесено? Отнесено им е само бъдещето, но те още не знаят. Ако някога у нас успее да се утвърди системата Lifelong learning, тази тема може да се зададе на пенсиите. Те са реалните отнесени от прехода. Но се страхувам, че няма време. Преходът много го бива в отнасянето. За тези 25 г. от 1989 до 2014 е отнесъл в буквалния смисъл 2 875 000 души.

Освен това така, както е поставена темата, се предпоставя свършено време, а не е свършено. То, разбира се, е въпрос на критерии, но ако тръгнем от целите, които си бяхме поставили през 1989 г. – демократична политическа система, пазарна икономика, модерно образование и здравеопазване и т.н., - няма как да отчетем завършил преход. Щото завършил преход означава успешен преход. Казано е: „Ако всичко не е наред накрая, значи това още не е краят”. А на нас нищо още не ни е наред. Значи продължаваме.

Веднъж г-н Първанов, който според нас заслужено е носител на преходното знаме (по-възрастните да обяснят на младежта), каза за прехода: „За съжаление нито българските граждани, още по-малко политическите лидери, бяхме подготвени за прехода…”

И наистина, като се връщам назад във времето, единствената грешка, дето си намирам за 10 ноември 1989 г. е, че не бях подготвен. Ако бях подготвен… Ама кой да те подготви?! Те такива като нас от селата ги допускаха само, за да се балансира социално-класовият състав на интелигенцията. Бай Тошо знаеше, че интелигенцията първо поколение не е опасна. Тя помни откъде е дошла и не иска да се върне при мотиката…

Истината е, че за прехода бяха подготвени само хората, които подготвиха прехода. Едни хора с тъмно минало. Но ние тогава скачахме по площадите и не знаехме, че не може хора с тъмно минало да ни поведат към светло бъдеще! Добре, че много не скачах. Даже веднъж искаха да ме бият на един митинг на СДС… Тогава бяхме много млади. Но днес вече трябва да си измислим друго оправдание…

Категорично обаче не съм съгласен с оценката на Първанов за прехода: „Българският преход е сравнително успешен в политическо отношение, но с много проблеми в икономическо и социално…” Щото какво му е успешното? Че роди една политическа класа с тежки морални малформации?! И една уродлива демокрация? Е, верно, не се изклахме, но то никога не е късно…

Според нас точно тук е точката на историческото грехопадение на прехода. Погледнете партиите! До една са продукт на дълга верига рецесивни политически гени… Атака, РЗС, ГЕРБ. И венецът на това политическо израждане - Цензура без България… Българските политически партии са като връзка банани – с обща дръжка. И едни хора ги държат за дръжката. Това значи бананова република. А не щото произвеждат банани.

Когато през 2002 г. Никито Василев, под влияние на шаманите Сънчо Стойчев и Андрей Лайчев, обяви за пръв път края на прехода, ние бяхме командировка в чужбина. И много съжалявахме, че пропуснахме този епохален момент. Тогава си мислехме, че втори път няма да имаме шанс да присъстваме на края на прехода. Но за щастие, което на практика си е за съжаление, оттогава присъствахме още няколко пъти на обявяването на края на прехода. И имаме надежда поне още 2-3 пъти да се напием по тоя хубав повод.

Всички са се вторачили в материалното ограбване, извършено през прехода. Обаче преходът ни ограби и физически, и психически, и морално, и културно... Удари ни в хиляди области, за които си нямате и хабер. Знаете ли колко ужасяващи са данните за еректилната дисфункция? После защо намалява населението... Ами заекването?! Знаете ли, че по данни на «Труд» у нас заекват към 300 хил. души, а са били едва 80 хил.?! Много българи запецнаха на п-п-п-прехода. И се увеличават... Изброявам не по важност, а по хрумка, както ми дойде. Знаете ли, че 40% от българите имат или са имали психичен проблем, а всеки пети, демек 1.3-1.4 млн. души, били с тежка диагноза. Данните са на националния консултант по психиатрия проф. Вихра Миланова. А знаете ли, че за годините на прехода сме затворили над 2000 училища! Над четвърт милион деца са пораснали без изобщо да са стъпвали в училище…

По-добре, че не знаете…

Ако сте прочели до тук, убеден съм, че то е защото искате да чуете кога ще свърши преходът. И ще се разочаровате, като ви кажа, че не знам. Нито социолозите, нито политолозите могат да кажат кога ще свърши. Цели научни школи, цели направления, като например „Транзитологията”, се опитват да обяснят прехода, но не успяват. И затова лъжат. Е, и за някой лев, де… Аз няма да ви лъжа, не знам. Знам само, че ще свърши на 11 декември. За годината не съм сигурен, но за датата съм: Девети септември, Десети ноември и, логично е, Единайсети декември. Не ли? Между другото, смятам, че българската държава е създадена на 8 август. Годината може да е спорна, но датата не е.

В науката се поставя под съмнение самото понятие преход. Поставя се въпросът изход ли е преходът, води ли на някъде изобщо. Някои учени вече обявиха края на парадигмата на прехода. А в българският преход даже нема и парадигма. Зер е много трудно да си представим, че синът на Димитър Станишев можеше да ни управлява и без преход?!

Тъжно ми е да ви кажа, но философски обобщен преходът звучи така: битият си е бит, останалите да се радват, че са минали тънко. Има такъв природен закон, в една книга прочетох: „Нищо, което е сложено върху крива дъска не може да седи право.” Това е положението… Целият преход се оказа лъжа! Без грам истина. Понеже истината е непреходна...

През 2007 г. един кандидат-студент написа: "Глупаво е да се мисли, че един ден депутатът ще се събуди с жива любов към народа в сърцето си и преди да помисли за новата си яхта и почивка на Хавайските острови, ще се загрижи за гладните.”

Даже е много глупаво. И колкото повече време минава, толкова по-глупаво изглежда...

Не че обвинявам само тия горе. Холистичният подход, на който ние сме привърженик, ни задължава да разглеждаме народа и властта като един организъм. Тогава именно ще се разбере цялостната същност на заболяването.

P.S. Като прочетох какво съм написал, установих, че не съм споменал нищо от добрите работи, които ни се случиха по време на прехода. Преходът, разбира се, не е само отрицателен. Станали са и много хубави неща. Конкретно не мога да се сетя, но знам, че има. Не може да не ни се е случило и нещо хубаво.

 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Алена с ексклузивен хороскоп за неделя - Близнаците да внимават с думите, Девите да отложат деловите срещи САМО В ПИК! Алена с ексклузивен хороскоп за неделя - Близнаците да внимават с думите, Девите да отложат деловите срещи
ПИК TV x
ГОРЕЩО В ПИК TV! ГЕРБ с унищожителна критика на кмета на София: Васко бре, чети и не лъжи (ВИДЕО) ГОРЕЩО В ПИК TV! ГЕРБ с унищожителна критика на кмета на София: Васко бре, чети и не лъжи (ВИДЕО)
ново
Днес: 29
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК