Има ли шанс за България? Путин и Ердоган оставиха вратичка за евентуално изграждане на „Южен поток”
Подробности от споразумението, подписано от двамата президенти, показват, че строителството на втората нитка не е сигурно
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Споразумението, подписано от министрите на енергетиката на Русия и Турция в присъствието на президентите на двете страни Владимир Путин и Реджеп Ердоган, оставя открит въпроса за строителството на втората нитка, по която би трябвало да тече природен газ за Източна Европа, стана ясно от публикуваните подробности от текстовете в документа, съобщи ТАСС.
В един от параграфите изрично се казва: „Производителността на морския участък от газопровода може да бъде съкратена, като се отмени реализацията на морски участък 2 (втората нитка), като за това руската страна ще уведоми своевременно турската страна”.
Освен това се допуска в проекта да бъдат включени и трети лица, които да участват със средства като инвеститори. Това ще става по предложение на руската страна и ще се отнася както за морската част на проекта, така и за сухопътната му част. Както по-рано бе обявено, собственик на тръбата по морското дъно ще е руската страна, а на сухопътната част - турската страна.
С това условие се допуска собствеността върху сухопътната част да не е само турска, ако се намерят инвеститори, които да финансират изграждането на газопровода и срещу това да получат дял от компанията-собственик.
Експерти коментират, че с тези условия е напълно възможно възраждането на проекта „Южен поток”, ако втората нитка на „Турски поток” не бъде построена. Иначе само една тръба по дъното на Черно море до Турция ще захранва само турски компании с природен газ и въпросът с доставките на синьо гориво за региона на Балканите и Източна Европа извън украинското трасе остава открит. А единственият разглеждан досега друг вариант е този с "Южен поток" и излизане на тръбата край Варна.