Инж. Спасов: В ТЕЦ "Бобов Дол" сме решени да постигнем зелено производство!

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
„Преди 2 години със задна дата бе променена цената на газа, което доведе до сътресения във всички сфери на икономиката. В момента цената на природния газ се вдига две последователни тримесечия. Ако преходът от въглища към зелена енергия преминава през природен газ и продължи 10 или 15 години, какво ще се случи ако всяка година цената на газа е коренно различна?“ Това възкликна изпълнителният директор на ТЕЦ "Бобов Дол" инж. Любомир Спасов.
Според директора на ТЕЦ "Бобов Дол" е важно стратегията и сроковете за затварянето на въглищните централи и мините да се преразгледат и то в кратки срокове.

„В ТЕЦ "Бобов Дол" сме решени да постигнем зелено производство и да се борим за бъдещето на ТЕЦ-а! Избрали сме да реализираме трансформацията чрез производство на енергия от природен газ, фотоволтаици, а на по-късен етап и от зелен водород“, каза още инж. Спасов.
Държавата според него трябва да предоговори сроковете за преминаване към зелена енергия диференцирано с всяка държава членка.
„Не е резонно сроковете за завършване на енергийния преход на Германия и България да са еднакви. Ако сроковете за Германия са поносими, то за да постигнем зелена енергия по същото време, ще предизвикаме множество негативи за населението и икономиката. А както знаем, ЕС държи на равенството! Без диференцирани срокове, които да са по силите на всички членки няма да има равенство“, каза инж. Спасов.
Инж. Спасов каза, че не е против „позеляването“ на производството на енергия, дори напротив, за пореден път заяви, че е решен ТЕЦ "Бобов Дол" да постигнат именно тази цел. Но посочи, че ефектът от постигането на нулевовъглеродна икономика на ЕС няма да е толкова голям, защото някои от страните извън ЕС, които са на теритроията на стария континент, продължават да горят твърди горива и да замърсяват въздуха, който дишаме и в ЕС.
„Интересна е ситуацията с Централата „Турув“ в Полша близо до границата с Чехия. Поляците удължиха живота на мината в Турув от 2026 година до 2044 година. Чехия заведе дело в Европейския съд срещу Полша, с което оспорва разрешителното за мината. Това е първото в историята на ЕС дело, в което една членка съди друга членка за опазване на околната среда!“ разказа инж. Спасов.



