ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Венецуела е на прага на гражданска война. Имаме две легитимно действащи правителства. Това каза в ефира на Би Ти Ви историкът и преподавател в Софийския университет Александър Сивилов.
Тези събития в момента се готвят от дълго време, защото икономическата ситуация в страната е тежка фактически от 2014 година насам. Преди недоволните бяха от долните класи на обществото, а сега недоволни има и сред поддръжниците на бившия и настощия президент на Уго Чавес и Николас Мадуро, на социалистите, заяви Сивилов.
Политическата система през последните години е много променена, но не бих казал, че не е демократична. В парламента преобладават представители на опозицията. В последните години при протестите във Венецуела водещият елемент е социалният. Разделянето на страната на две се случва заради социалните проблеми. В страната има огромно недоволство на бедни и богати. Изчерпват се стоките от първа необходимост, субсидирани от правителството. Тези евтини стоки се изчерпват, а в същото време тези стоки се появяват на пазарите в съседни страни, което говори за спекула, посочи историкът.
По думите му класическият маршрут за бягство на недоволните от положението във Венецуела е на север към САЩ.
Венецуела е трета в света по залежи на нефт и това е големият залог там. До 2012 година САЩ имаха достъп до този петрол и можеха да го използват. След идването на Уго Чавес обаче това се промени и Венецуела започна да търгува с петрола си в друга посока. Със сегашните си действия Тръмп се опитва да отклони общественото мнение от вътрешнополитическите си проблеми. Русия пък обяви, че ще вкара 5 млрд. долара във венецуелската петролна индустрия и въоръжи армията на Венецуела, подчерта университетският преподавател.
Ако има някой здравомислещ сред световните политици, би трябвало да знае, че една гражданска война няма да остане затворена само във Венецуела, подчерта Александър Сивилов.