ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Повечето от нас вече приеха факта, че почти всичко, което правим онлайн се проследява и записва. И тъй като най-голямата компания в света, Google вероятно притежава повече данни за нас, отколкото всеки друг, нормално е да се запитаме какво точно знае за нас "Гугъл" (Google)?
При желание можем да получим отговор на тези наши притеснения. Как може да стане това ще разберем от информацията на Mirror, пише digital.bg.
Отворете браузъра и отидете на страницата на профила си, като въведете https://myaccount.google.com/ в лентата за търсене. Много хора не осъзнават, че имат профил в Google, но ако използвате някоя от услугите на Google – като например Gmail, Hangouts, Drive или Calendar – то определено имате Google акаунт.
С течение на годините, може да сте влизали в профила си от много устройства, така че си струва да проверите, кои устройства имат разрешен достъп и да премахнете всички тези от списъка, които вече не използвате. Кликнете върху таба “Sign-in & security“ и превъртете до „Device activity & notifications“. Тук ще видите списък на използваните напоследък устройства „Recently used devices“, с информация за това, кога за последен път са използвани, за влизане в профила ви. Ако има устройства в този списък, които вече не използвате, кликнете върху тях и след това кликнете върху бутона „Remove“.
Може да използвате таба „Sign-in & security“, за да следите кои приложения и сайтове са одобрени да се свързват към профила ви. От тук може да премахнете тези, които вече не използвате или на които нямате доверие. Превъртете надолу до секцията „Connected apps & sites“ и кликнете върху „Manage apps“, за да видите кои приложения са свързани с профила ви. Кликнете върху онези, които вече не използвате, а след това върху бутона „Remove“. Може да използвате този раздел, за да проверите кои пароли от Chrome и Android са записани с Google Smart Lock, и да отстраните тези, които вече не използвате.
Отидете на началната страница на вашия акаунт и кликнете върху „Personal info & privacy“. Превъртете надолу до „Activity controls“ и под „Your searches and browsing activity“ кликнете върху „Manage activity“. В горния десен ъгъл на полето „Insights“, кликнете върху стрелката до „last week“ и изберете „all time“. Това ще ви даде хронологичен списък на всичко, което сте търсили, при това от всяко устройство. Може да изтриете специфични търсения ако желаете. Ако искате да спрете Google от записва вашите търсения, върнете се на страницата "Personal info & privacy" и под „Activity controls“ махнете отметката от „Your searches and browsing activity“.
Много приложения на Google вече използват информацията за местоположението ни, за да персонализират опита за потребителя. В резултат на това Google вероятно доста добре е осведомен, къде сте били. Ако искате да разберете повече отидете на таба „Personal info & privacy“ и под „Places you go“, кликнете върху „Manage activity“. В резултат ще се отвори карта с обозначени с червени точки на нея местата където сте били. Тя може да показва вашия домашен и служебен адрес. Кликвайки върху някоя от червените точки ще ви предостави повече информация за това кога сте били на това място, маршрута ви до там и така нататък. За да изтриете някой от тези записи, трябва само да кликнете върху иконата на кофа за смет в ъгъла на панела „Timeline“. За да забраните на Google да записва тази информация отидете на страницата „Personal info & privacy“ и махнете отметката до „Places you go“.
Един добър начин да разберете това е като проверите каква информация използва Google, за да ви ‘атакува‘с реклами. Може да направите това, като се върнете на страницата „Personal info & privacy“, превъртите надолу до „Ads settings“ и кликнете върху „Manage ad settings“. Разбира се ако желаете може да редактирате тази информация, но въпреки това все още ще бъдете заливани с реклами.