BG EN

Как работят Wi-Fi ретранслаторите

Джаджи

Как работят Wi-Fi ретранслаторите

12774
на 10.10.2015
Как работят Wi-Fi ретранслаторите
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Безжичната свързаност е толкова вездесъща днес, че дори можете да получите безплатен Wi-Fi почти навсякъде. Съвременното общество разчита толкова много на Wi-Fi технологията, че едва ли някой може да предскаже негативните последствия за всички, ако един ден хората внезапно изгубят възможността да използват Wi-Fi модулите на своите устройства по някаква причина.

препоръчано

Подобно становище звучи може би малко преувеличено, но трудно някой ще отречете факта, че потребителите на мобилни устройства са болезнено привързани към възможността да се свързват безжично с мрежата. А според анализаторите, през следващото десетилетие те ще стават още по-зависими, благодарение на следващото поколение иновации като интернет на нещатаи Wi-Fi Aware.

Понякога обаче имаме проблеми у дома с домашната Wi-Fi мрежа. Причината за това често е самият рутер, който не може да ‘разпръсне‘ Wi-Fi сигнала във всяка стая. Тогава прибягваме към закупуването на Wi-Fi разширител.

Wi-Fi разширителите, които понякога се наричат ​​още Wi-Fi ретранслатори или Wi-Fi бустери. Това са спомагателни устройства, които могат да увеличат сигнала от вашия безжичен рутер. Въпреки, че в упътването на много модели рутери се твърди, че имат обхват до 77 м, в действителност тази стойност е много по-ниска. Причината са различните смущения, които стоят на пътя на сигнала. Ето защо е разумно преди да си купите Wi-Fi разширител да се опитате да оптимизирате оформлението на вашия дом за по-добро Wi-Fi покритие. Ако въпреки това все още имате проблем, инвестицията в Wi-Fi разширител е разумно решение.

Разширителят препредава основния сигнал, като ефективно го превръща във втора мрежа, с която устройствата могат да се свързват. Така на вашия смартфон или лаптоп, ще виждате както главния рутер, така и разширителя в списъка с наличните точки за достъп.

Повечето съвременни модели разширители предлагат лесен начин за настройка, чрез Wi-Fi Protected Setup (WPS), където всичко, което трябва да направите е да натиснете един бутон на вашия основен рутер и един бутон на разширителя, за да сдвоите двете устройства. Нещата стават доста по-сложи при липсата на WPS.

Всичко това звучи чудесно на хартия, но има няколко неща, които трябва да знаете преди да си закупите Wi-Fi разширител. Традиционните Wi-Fi разширители имат един голям недостатък – намалена пропускателна способност. За всеки даден потребител, разширителят има две връзки – една за устройството и една към главния рутер. Той обаче може да комуникира само чрез една от тях в даден момент, така че производителността намалява с 50%.

При по-новите модели този проблем е решен с помощта на двубандов Wi-Fi. Двубандовите разширители могат да комуникират по двете ленти едновременно, като едната е за връзката с главния рутер, а другата за връзката към крайните потребители. е имат два обхвата: 2.4 и 5 GHz. 5 GHz обхватът обаче е по-нова спецификация и по-старите устройства не го поддържат. Двубандовите разширители могат да комуникират по двете ленти едновременно, като едната е за връзката с главния рутер, а другата за връзката към крайните потребители. 

Източник: digital.bg

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за неделя - Овните готови на всичко, за да постигнат целите си, денят за Рибите е спокоен САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за неделя - Овните готови на всичко, за да постигнат целите си, денят за Рибите е спокоен
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 78
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК