ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Частните пенсионни фондове предлагат девет възможности, между които хората да избират как да получават втората си пенсия, когато се пенсионират.
В три от вариантите се предвижда пожизнена пенсия с право на унаследяване, останалите залагат на срочна пенсия. От Асоциацията на частните пенсионни дружества призоваха да не се бърза с приемането на промените в Кодекса за социално осигуряване, които ще определят начините на изплащане на пенсията от втория стълб.
Представителите на частните пенсионни дружества все още очакват покана за среща с финансовия министър Владислав Горанов във връзка с готвените промени за втората пенсия.
От своя страна дружествата предлагат няколко възможности за получаване на втората пенсия, между които човек да избира към момента на пенсионирането си.
Даниела Петкова от едно от дружествата обясни трите варианта на пожизнена пенсия.
„Допълнителна пожизнена пенсия за старост, допълнителна пожизнена пенсия за старост с право на наследяване и допълнителна пожизнена пенсия с гарантиран период на наследяване. И при трите вида се наследява пенсията.
При първия вариант е възможно въпрос на законодателно уреждане, ограничен кръг от наследници, които са финансово зависими от починал пенсионер, също да бъде осигурена наследствена пенсия. Обикновено това е преживял съпруг или съпруга, непълнолетни деца", обясни специалистът.
Дружествата продължават да настояват осигуреното лице да решава какво да прави с парите, натрупани по индивидуалната му партида.
„Тези пари трябва да се ползват от хората, на които те са собственост. Тези пари по никакъв начин не трябва да се ползват за нуждите на каквито и да е други пенсионни части на страната. Това са целеви пари, частна собственост и те трябва да бъдат похарчени от хората, както те решат. С единственото условие това да може да се случва, след като човек е придобил право за пенсия или 5 години по-рано", добави Даниела Петкова.