ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Китайски учени са установили, че хората, които спят следобед, се представят по-добре при тестове за ориентация, плавност и работна памет. Следователно учените заключават, че редовният дневен сън има благоприятен ефект върху мозъка. Резултатите от изследването са публикувани в списанието General Psychiatry.
С напредване на възрастта хората са по-склонни да започнат да спят следобед. Изследователи от Шанхайския център за психично здраве и Шанхайския университет Jiaotong решиха да разберат дали следобедната дрямка при възрастни хора е защитен отговор на тялото, който помага да се предотврати когнитивния спад, или един от симптомите на деменция, невродегенеративно заболяване, което засяга всеки десети човек на възраст над 65 години.
Авторите са тествали 2214 души на възраст над 60 години, живеещи в няколко големи града в Китай, включително Пекин, Шанхай и Сиан. Всички участници обикновено бяха здрави и без когнитивни увреждания. 1534 от тях редовно са спали следобед, а 680 не. Средният нощен сън и в двете групи е около 6,5 часа, а дневният сън при тези, които са го практикували, е от пет минути до два часа. Учените също така отбелязват колко често хората спят през седмицата – веднъж или два пъти или всеки ден.
Всички участници бяха подложени на поредица физически прегледи и когнитивни изпити, включително MMSE тест за деменция. Скрининговите тестове за деменция включват 30 елемента, по които учените оценяват няколко аспекта на когнитивните способности и висшата нервна функция, включително визуално-пространствени умения, работна памет, обхват на вниманието, способност за решаване на проблеми, осъзнаване на местоположението и плавност.
Когнитивните резултати при теста MMSE са значително по-високи при тези, които са спали редовно през деня.
Учените отбелязват, че тяхното изследване е наблюдателно, тоест доказва, че два фактора – в случая дневен сън и здраве на мозъка – са свързани, но не разкрива причината за тази връзка. Има обаче няколко възможни обяснения за наблюденията.
Според авторите сънят регулира имунния отговор на организма като еволюционен отговор на възпалението. Известно е, че хората с по-високи нива на възпаление спят по-често и е известно, че възпалителните химикали играят важна роля при нарушения на съня. С възрастта нивото на възпаление в организма като цяло и в частност в мозъка се увеличава. Спането през деня помага да се предотврати това възпаление, което има благоприятен ефект върху мозъчната функция.
В същото време авторите предупреждават, че следобедният сън често се свързва със заседнал начин на живот и нарушена циркулация на лептин и грелин, пептидни хормони, които регулират енергийния метаболизъм. Това от своя страна води до увеличаване на апетита и приема на калории, допринасяйки за развитието на затлъстяване и метаболитни заболявания с намален разход на енергия.


