Какво следва след изборите: От клетвата на депутатите до връчването на мандата

ГОРЕЩО

Какво следва след изборите: От клетвата на депутатите до връчването на мандата

25606
преди 3 часа
Какво следва след изборите: От клетвата на депутатите до връчването на мандата
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

След приключването на парламентарните избори в България процесът по сформиране на ново Народно събрание и правителство преминава през няколко ключови етапа. Те включват обявяването на резултатите, встъпването в длъжност на новоизбраните депутати и конституционните стъпки за сформиране на ново правителство, пише Дарик. 

препоръчано

Обявяване на резултатите

Централната избирателна комисия (ЦИК) разполага със срок от 4 дни след изборите, за да обработи и публикува официалните резултати от вота. В този период се проверяват протоколите и се разрешават евентуални спорове или оспорвания на резултатите. След това трябва да излязат и окончателните данни за разпределението на мандатите между партиите и коалициите, които са преминали изборния праг.

Полагане на клетва от новите депутати

След обявяването на официалните резултати президентът на Република България трябва да свика първото заседание на новото Народно събрание в срок от 30 дни след изборите. По време на първото заседание новоизбраните депутати полагат клетва, с която формално встъпват в длъжност като народни представители. Тази церемония бележи началото на новия парламент и дава възможност на депутатите да започнат работа по законодателния дневен ред.

Връчване на мандатите за съставяне на правителство

След първото заседание на парламента се завърта и рулетката за съставяне на правителство. Преди това Румен Радев провежда консултации с всички парламентарно представени сили. Президентът на България връчва първия проучвателен мандат за съставяне на правителство на кандидат за министър-председател, предложен от най-голямата парламентарна група. След получаване на мандата, кандидатът разполага със срок от 7 дни, за да предложи състав на кабинет и да получи подкрепа от парламента. Ако мандатът бъде върнат, президентът връчва втори проучвателен мандат на кандидат от втората по големина парламентарна група.

Ако и вторият мандат бъде неуспешен, държавният глава има право да връчи трети мандат на партия по негов избор. Ако и този опит за съставяне на правителство се окаже неуспешен, президентът разпуска Народното събрание и насрочва нови избори, като назначава служебно правителство.

Процедурата по сформиране на ново правителство може да бъде кратка или да се проточи в зависимост от политическата ситуация и преговорите между партиите. Тези стъпки са конституционно заложени и осигуряват последователността и легитимността на управленския процес в България.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Алена с ексклузивен хороскоп за 28 октомври - успехът намига на Девите, Водолеите да се пазят от конфликти на работното място САМО В ПИК: Алена с ексклузивен хороскоп за 28 октомври - успехът намига на Девите, Водолеите да се пазят от конфликти на работното място
ПИК TV x
ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Борисов с първи думи: Победата на ГЕРБ е категорична! Няма да се водим от някои треперещи гласове, които отсега поставят условия. Ако влязат всички 9 партии, няма да има правителство (СНИМКИ/ВИДЕО) ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Борисов с първи думи: Победата на ГЕРБ е категорична! Няма да се водим от някои треперещи гласове, които отсега поставят условия. Ако влязат всички 9 партии, няма да има правителство (СНИМКИ/ВИДЕО)
ново
Днес: 0
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК