BG EN

Калцият спира остеопорозата

Докторе

Калцият спира остеопорозата

29311
на 14.03.2014
Калцият спира остеопорозата
Автор:   Ретро

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

С годините повечето от нас се прегърбват. Не се харесват, но и не се смущават от това. Приемат, че за настъпилите промени е виновно ЕГН. А всеки би могъл да не ги допуска или поне да ги ограничи. Например - с повече внимание към сигналите за увреждания в костите. Едно от тях е остеопорозата. Според определение на Световната здравна организация това е „заболяване на скелета, характеризиращо се с ниска костна маса и нарушения на костната тъкан, водещи до повишена чупливост на костите и риск от фрактури”. Статистиките сочат, че счупванията поради болестта са около 2 пъти по-чести при жените, отколкото при мъжете. Причината е, че жените се раждат с по-ниска костна маса. След 75-годишна възраст остеопорозата засяга в еднаква степен жените и мъжете. До нея води хроничният недостиг на мляко и млечни продукти във всекидневното меню, защото по този начин организмът се лишава от необходимото количество калций. Не е за пренебрегване и генетичната обремененост. При родители, братя и сестри с остеопороза рискът от болестта е по-голям. Той е значителен при хора, претърпели оперативни намеси, както и боледуващи от: диабет, синдром на Къшинг, бъбречни нарушения, стомашно-чревни увреждания, ревматоиден артрит, анкилозиращ спондилит и пр. Застрашени от остеопороза са хора с ниска двигателна активност, както и страдащи от чести мрачни настроения. Диагностицира се едва след като е причинила спонтанни фрактури (внезапни счупвания на кости без сериозна травма). Обикновено счупванията са в типични места - прешлени на гръбначния стълб, шийка на бедрената кост, лъчева или раменна кост. Много преди фрактурите гръбнакът се изкривява. Засегнатият човек все по-често заема приведена поза и се прегърбва. Установява се скъсяване на ръста. Височината на тялото може да се намали до 10 см. Разумно е, щом се установят промени в костите и ставите, да се направят диагностични изследвания. Най-достъпно е измерването на костната плътност, известно като остеодензитометрия. Процедурата е проста и резултатът се отчита веднага. Друг, по-точен метод е ултразвуковото изследване с количествено компютърно-томографско сканиране. Понякога се извършва лабораторно определяне на количеството на калция в кръвта, на калция и фосфора в урината, също и на други вещества. Не се изключва и рентгеновото изследване за установяване на костната плътност. Но при възрастни хора то не бива да се прави многократно. Лечението се извършва с препарати, които забавят костната загуба. Има и медикаменти за увеличаване на костната плътност. Предписват се също лекарства, съдържащи калций. Чрез тях болните получават необходимата им дневна доза (1200 мг) от този микроелемент. Много полезен е витамин Д, който помага за доброто усвояване на калция в стомаха и червата. Напоследък срещу остеопорозата се препоръчва хормонална терапия.

препоръчано

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 90
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК