ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Министерството на правосъдието публикува пълния списък с кандидатите за генерален адвокат Съда на Европейския съюз (СЕС), както и техните автобиографии и мотивационни писма. Документите могат да бъдат намерени на сайта на МП в рубриката "Кариери", тяхното публикуване е задължително, съгласно ПМС № 214 от 21. 09. 2010 г. за създаване на процедура за провеждане на избор на кандидат за съдия и за генерален адвокат в Съда на Европейския съюз, и за съдия в Общия съд.
Миналия петък МП обяви списък от 11 кандидати за генерален адвокат, чиито документи са били подадени в деловодството или изпратени по пощата до тази дата. Междувременно по пощата е получено още едно заявление, подадено в 14-дневния срок за изпращане на документи за участие в конкурса – от Емил Желев.
С това подалите заявления за участие в конкурса кандидати стават 12. На 22 юни 2015 г. министърът на правосъдието Христо Иванов определи със заповед състава на комисията по провеждане на избор на кандидат за генерален адвокат в Съда на Европейския съюз.
В състава на комисията са назначени: проф. Жан-Пол Жаке, проф. по право на ЕС в университета "Роберт Шуман" в Страсбург, в Сорбоната в Париж, в Колежа на Европа в Брюж, в Брюкселския свободен университет; гост преподавател в Колумбийския университет и университетите в Лисабон, Мадрид, Барселона, Сантяго де Чили.
Дългогодишен директор в Правната служба на Съвета на ЕС; проф. д-р Габриела Белова – Ганева, декан на ЮФ на ЮЗУ; доц. д-р Кристиан Таков, преподавател в ЮФ на СУ и ЮФ на ВТУ, председател на Арбитражния съд на БТПП; Геника Михайлова, съдия от ВКС, и Драгомир Йорданов, директор на Националния институт на правосъдието. Освен петимата основни членове, в заповедта са определени и двама резервни - гл. ас. д-р Вихър Георгиев, преподавател по право на ЕС в катедрата по европеистика и съдия Илияна Папазова-Маркова, съдия във ВКС, пише БГНЕС.
Конкурсната процедура ще се състои на два етапа. Първият е езиков изпит - писмен и устен, за проверка на общите им познания по френски език и на специализираните им познания по лексика на правото на ЕС.
Вторият етап е събеседване в открито заседание с кандидатите, издържали езиковия изпит. На кандидатите се задават въпроси от областта на правото на ЕС от председателя и от членовете на комисията. За първи път в тази процедура поканените да присъстват на изслушването ще могат да задават въпроси на кандидатите чрез председателя на комисията.