ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Ако искате да имате кестен в двора си, най-добре е да се снабдите с добре развита фиданка. Може да го развъдите и от семе, но тогава ще ви даде плод след 10-15 години, ще ражда най-много около 60-годишна възраст и със сигурност ще ви надживее. Обикновено кестенът след стоте години започва дa страда от гъбно заболяване, което разрушава дървесината му и в крайна сметка загива. Пределната му възраст обаче е 500-600 години, но са познати и случаи, когато надхвърля хилядолетие. Един екземпляр на обикновен кестен от остров Сицилия е доживял 3000 години.
Културният кестен (Castanea sativa), наричан още обикновен или сладък, е от семейство Букови. Расте като дърво, високо до 40 м с красива шатровидна корона. Напролет се развива доста по-късно от останалите дървета, затова често се смята, че е загинал от студовете. Това при нас е почти невъзможно, защото той издържа температури до минус 40 градуса. Цъфти през юни и юли, едрите съцветия-свещи са събрани на китки в края на клонките му. Те имат силен аромат и дават много нектар за пчелите. Плодовете узряват през октомври - тогава купулата вдървенява, повърхността є се покрива с бодливи израстъци и се разпуква на 4 части. От всяка купула излизат по 2-3 кафяви лъскави кестена, богати на скорбяла, захари, азотни вещества и мазнини. По време на силен дъжд или вятър те направо се изсипват от дървото.
Кестените са любима храна както за човека, така и за много домашни и диви животни, дори големите птици и гризачи си правят запаси за зимата. В това няма нищо случайно, защото тези плодове са истински естествен резервоар на желязо, цинк, мед, фосфор, магнезий, калций. Освен това са много богати на витамините С, РР, В1, В2 и А. Съдържат и значителни количества танин и пектин - затова един от най-вкусните мармалади се прави от кестени. За храна на хората могат да се съхраняват свежи само в прохладно и влажно място, а при стайна температура бързо изсъхват. Ядат се варени или печени, а от сушените плодове се получава брашно, използвано за хляб, сладкиши и други продукти. Добрите кулинари използват кестените по много начини: захаросани, глазирани, покрити с шоколад, варени със сол и печени в люспата им, да не говорим за прочутата пуйка с кестени. Във Франция приготвят над 50 вида сладкиши от кестени, а дърветата са на особена почит и отглеждането им се наблюдава от тамошната сладкарска гилдия.