ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Кипър и Гърция оказват натиск върху ЕС във вторник да предприеме действия срещу Турция за сондирането за газ в оспорваните води около остров Кипър, след като Анкара заяви, че ще ускори проучването, което би могло допълнително да обтегне връзките със западните страни, пише електронното издание на гръцкия вестник Kathimerini, цитиран от "Фокус".
Турция и Кипър имат сериозни противоречия за природните ресурси в Източното Средиземноморие в продължителен конфликт, който ескалира през последния месец, като Кипър заплашва да застраши преговорите за разширяване на ЕС, ако ЕС не предприеме действия срещу Анкара.
Турция, която няма дипломатически отношения с Кипър, твърди, че някои райони в изключителната икономическа зона (ИИЗ) на Кипър, попадат в юрисдикцията на Турция или на турските кипърци. Кипър твърди, че определянето на ИИЗ е негово суверенно право.
Турският сондажен кораб „Фатих“ е закотвен на запад от Кипър от началото на май и наскоро започна сондажни дейности. Турският министър на енергетиката Фатих Дьонмез заяви във вторник, че в четвъртък ще бъде изпратен втори кораб "Явуз".
„Сега сме на около 3000 метра дълбочина. Целта ни е да достигнем до около 5000-5 500 метра дълбочина от морското равнище, ”цитира думите на Дьонмез турската държавна информационна агенция Anadolu Agency . „Имаме 100-120 дни за тази задача. Ще стигнем до целта си в края на юли“, каза той.
Членът на ЕС Кипър и близкият му съюзник Гърция призоваха Брюксел да предприеме действия срещу Турция за това, според тях, явно нарушение на суверенните права на Кипър. В телефонен разговор с председателя на Европейския съвет Доналд Туск във вторник гръцкият премиер Алексис Ципрас заяви, че Брюксел трябва "безрезервно да осъди" действията на Турция.
В понеделник Кипър заплаши да блокира всяко споразумение за приемане на нови членове в Европейския съюз, ако Брюксел не укрепи линията си към Турция. Във вторник кипърският президент Никос Анастасиадис заяви, че е убеден, че ЕС ще заеме по-строга позиция спрямо Турция.
Сондажният кораб „Фатих“ се намира в район, който Турция смята за континентален шелф, докато „Явуз“ ще бъде изпратен в област, в която кипърските турци смятат, че имат права.
Североизточната част на Кипър, подкрепяна от Турция, претендира за дял във всяко офшорно богатство като партньор в създаването на Република Кипър през 1960 година.
Съединените щати и Европейският съюз вече изразиха дълбока загриженост относно плановете на Турция.