ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Цели шест вида китове, които живеят в Средиземно и Егейско море, са класифицирани като застрашени, след като често са изхвърляни на брега поради риболовни мрежи, водни течения, болест или сонарни честоти от кораби, обяви турски експерт.
Педрам Тюркоглу, известен зоолог, отправи призив за защита на видовете китове, наблюдавани в турските води. Тези едри морски бозайници са в Червения списък на Международния съюз за опазване на природата (IUCN).
Тюркоглу заявяви, че популацията на видовете качалот и фин кит е влязла в категорията застрашени. Експертът обаче обяви, че други видове, наблюдавани в турските води, не са толкова застрашени, колкото гореспоменатите два вида. „Но това не е успех“, каза Тюркоглу и отбелязва, че е важно популацията им да може да се запази поне в това положение.
Китовете са наблюдавани само в водите на Средиземно и Егейско море, вероятно поради връзката им с Атлантическия океан, каза Тюркоглу.
В Черно и Мраморно море живеят само техните по-малки роднини - три вида делфини. Те се срещат и в Босфора и на Дарданелите, пише "Марица" по темата.
Въпреки, че Международната комисия по китолов (IWC) е забранила търговския лов от 1986 г., за да защити изчезването на китовете, Тюркоглу подчерта, че бракониерството е много разпространено в Турция. Той подчертава и, че популацията на китовете в турските води намалява от ден на ден предимно заради незаконния лов, но и поради намаляването на техните хранителни райони.
Експертът допълни, че най-известните причини за смъртта на китове и делфини са риболовните мрежи.
Две години задълбочен анализ показва, че Средиземно море и Черно море са дом на повече от 800 000 китове и делфини.