ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Потенциално опасният комар за хората е тигровият. Това каза пред „Фокус” проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести, във връзка с ухапванията за комари през летния сезон.
„При ухапванията от комари, освен сърбежът и възпалението на мястото на ухапване, е възможно насекомото да носи някакъв причинител на заболяване. Слава Богу в момента в страната нямаме данни за пренасяне на опасни заболявания от комари”, заяви той.
По думите му такива заболявания са тропически трески, които са причинявани от вируси и това е маларията, но такива данни в момента няма. „Обикновено в много малък процент от хората, ухапани от комар-преносител на такъв вирус, се развива заболяване, което се разбира, че е именно това”, поясни проф. Кантарджиев.
„Например при ухапаните от комар, пренасящ Западен Нил, на 200 ухапани 1 може да развие тежко заболяване с възпаление на мозъка. Другите 199 над 80% въобще няма да разберат, че са били хапани”, разясни той. По думите му в тях ще се развие заболяването безсимптомно и те ще развият само имунен отговор – антитела срещу комара. „Някъде около 10-20% може в рамките на няколко дни да имат повишена температура и когато има много комари в места с много голямо население. Могат да се получат неприятни усложнения, защото ако са ухапани и 1% от тях и развият заболяване с тежка неврологична симптоматика, каквато има Западният Нил, е опасно”, добави проф. Кантарджиев.
„В момента нямаме данни за голяма заразеност на комарите и нямаме данни за извънредно голямо количество, както и за нови видове.
Новият вид комар, който представлява потенциална опасност, макар и в момента е т.нар. тигров комар”, посочи пример той. „В Европа го има много, да речем в басейна на река Рейн в Германия. Това са огромни територии на Федералната република, където няма кой знае какви заболявания да пренася. Този комар е опасен и ние положихме огромни усилия за неговото унищожаване. Мерките, които взимаме от 2012 г. не дадоха резултат, но забавиха неговото разпространяване”, допълни той.