Четири версии за гибелта на поета революционер
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
168-ата годишнина от рождението на великия български революционер, гениален поет и публицист Христо Ботев бе тържествено отбелязана на 6 януари с военни ритуали, полагане на цветя пред негови паметници и други прояви на почит. Горда и свободолюбива натура, Ботев превръща живота и творчеството си в борба за свободата на България. Животът, поезията и смъртта на Христо Ботев на 2 юни 1876 г. превръщат името му в символ на безсмъртието.
Но както много други важни за България исторически събития, така и обстоятелствата около последните мигове от живота на най-горещия бунтар срещу Османската империя и досега не са окончателно изяснени. За истинността на известните факти се водят спорове. 28-годишният смел войвода на 172 мъже, заложили главите си пред олтара на поробената родина, води с тях в Балкана край Враца три люти битки срещу турския аскер и башибозук и изведнъж… изчезва. Няма го! Дезертирал? Заблудил се в гората? Ранен и изоставен?
И в турско време, и след това смъртта на великия Ботев е загадка. Много са и предположенията. Убит на Вола! Не, убит на Околчица! Не, убит на Милин камък! Не, другаде е било, защото ако беше убит по тези височини, поне трупът му щеше да бъде намерен. Когато няма яснота, има почва за различни предположения и спекулации…
Целият материал, както и още интересни, четете в Retro.bg