Докато преговаряхме с ЕС, нямаше изкуствено създадени търговски проблеми с Русия, оправда се премиерът Николай Азаров
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
На фона на барикадите на #Eвромайдан в протестния Киев, Украйна и Европейският съюз (ЕС) възобновиха преговорите за подготовката за подписване на Споразумението за асоцииране, каквито от срещата на върха на "Източно партньорство" във Вилнюс има с бивши съветски републики Грузия и Молдова.
Именно отказът на президента на Украйна Виктор Янукович да парафира договора за асоцииране с ЕС и доведе до вълна протести срещу държавния глава, стигнали дори рускоезичните градове в източната част на страната - традиционния електорат на управляващата "Партия на регионите".
Междувременно, ЕС и вицепремиерът на Украйна Сергей Арбузов сключиха договорка за подготвяне на пътна карта за влизане в сила на Споразумението за асоцииране на страната към 28-членния блок. Лидерите от Евросъюза изразиха надежда, че Споразумението ще бъде подписано на двустранната среща, която вероятно ще се състои през пролетта на 2014 г.
Европейският парламент (EП) препоръча на украинските власти да потвърдят своята легитимност чрез провеждане на предсрочни избори в страната. Еврокомисарят по разширяването Щефан Фюле заяви, че Евроъюзът ще подпомогне Украйна в нейните усилия да получи заем от МВФ, ако Киев подпише сделката. Фюле допълни, че все още не е обсъден конкретният размер на финансовите ресурси, които ще са необходими за модернизирането на Украйна в случай на осъществяване на Споразумението за асоцииране.
По-рано премиерът на Украйна Николай Азаров заяви, че страната не желае да променя текста на Споразумението за асоцииране и за зоната за свободна търговия с ЕС, а "само условията за неговото прилагане".
Господин Азаров се оправда от името на властите в Киев, че по време на преговорите с ЕС украинското правителство е "било запознато с рисковете, но тогава икономиката на страната е била във възход и не е имало изкуствено създадени търговски проблеми с Русия".