Красимир Вълчев остро: "Промяната" катастрофира в образованието! ПП и БСП правят списъци с директори, назначават роднини и политици
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Всичко, което захвана “промяната” в образованието, катастрофира - обединение на висши училища, промени в наукометричните показатели, общи критерии за атестация на академичния състав, Фонд “Стефан Стамболов”. Още не са разпределени 20-те млн. лева за висшите училища, гласувани със Закона за държавния бюджет през февруари, заради приумицата на бившия министър да ги обвързва разпределението им с промени в правилниците на висшите училища.
Това пише във Фейсбук Красимир Вълчев, бивш министър на образованието в правителството на Бойко Борисов. Ето какво още коментира той:
Не получих отговор от министър Денков на въпроса коя от двете политики, провеждани през последните две години спрямо държавните висши училища с бюджета ще продължи да следва - за изпреварващо увеличаване и гарантиране на минималните основни заплати или за увеличаване на тежестта на оценката за качество и реализация в общата субсидия. Всъщност той се отказа и от двете. Не получих, защото нямаше политика.
Не са разпределени и вторите 20 млн. лева, които гласувахме да са в зависимост от оценката за качество и реализация. И едните, и другите допълнителни средства впрочем бяха одобрени по предложение на народни представители, а не на Министерски съвет, респ. министъра на образованието и науката. Заради липса на отношение или заради отрицателно отношение, не знам, но не усетих чувство на ангажираност и лична мисия у министър Денков, че трябва да се бори за системата и да я защитава. Поради това и в актуализацията на бюджета нямаше и лев за образование. Защото нямаше кой да я защити. Министърът на образованието и науката защитаваше увеличението на пенсиите. Това му беше отговора, когато го попитах защо няма нищо за образование - приоритет са пенсиите.
Пак в резултат на наше предложение бяха ободрени 150 млн. лева допълнително за предучилищно и училищно образование и 27 млн. лева за висше образование. Предложение, срещу което в бюджетна комисия гласуваха ПП, БСП и ДБ.
И ако за провалите във висшето образование са виновни липсата на умения да се управлява системата, чувството за самодостатъчност, правния нихилизъм и липсата на мисия да защитаваш системата, то обявеният приоритет “деполитизация” на системата си е чиста проба политическо лицемерие, каквато видяхме от “Промяната” в изобилие.
Последните седмици това, което се вижда и чува в системата, е следното:
Партийни функционери на ПП и БСП изготвят и актуализират списъци на кандидат-директори на училища, които трябва да бъдат избрани.
Назначават се началници на регионални управления на образованието срещу ангажимент да изберат директори по предварително изготвения от ПП и БСП списък.
Назначават се роднини на политици от ПП за началници на регионални управления на образованието.
Кандидати за директори парадират, че са в списъците на ПП и БСП и вече са избрани за директори и убеждават потенциалните си конкуренти да се откажат.
Одобри се наредба за директорски конкурси, в която основен критерий за избор е оценката на концепция. Възможно най-субективната оценка. Наредба, която надписва Закона и допуска произвол.
Това им е “деполитизацията”. Параван за политизация.
Фалшива като цялата “Промяна”. Като това да се:
Правиш на борец срещу мафията, а зад паравана връщаш на власт мафията на ранния преход и да търкаш седалките на джипа ѝ.
Правиш се на борец срещу корупцията, а зад паравана конструираш най-престъпните схеми на прехода с газа, петрола и батериите.
Правиш се на борец за правова държава, а газиш Конституцията и законите и репресираш с незаконни средства опозицията.