ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В дългосрочна перспектива отношенията между НАТО и Турция няма да бъдат подкопани. Нестабилността в Турция означава отслабване на съществуващия до момента фундамент на стабилност на НАТО в региона. Това автоматично предполага отслабване на алианса в тази част на света. Но в никакъв случай южният фланг на НАТО не е напълно разбит.
Това е тежко сътресение, но в средносрочна перспектива ситуацията отново ще се възстанови и стабилизира. Промени във външната политика В областта на външната политика и сигурността трябва да се очакват най-малко промени, отколкото, ако в страната бяха дошли на власт военните. Американците дадоха ясно да се разбере, че не могат да си сътрудничат с военна диктатура.
В такава ситуация трябваше да се откажем от военната база Инджирлик, която е от изключително значение за борбата с „Ислямска държава“. Най-големите промени ще засегнат политическата система в Турция. Десетки хиляди държавни служители са отстранени от работа, хиляди са задържани. Мерките, които предприема президентът Реджеп Тайип Ердоган имат за цел да усилят и стабилизират неговото правителство, неговото господство, но за самия държавен апарат те означават преди всичко отслабване.
Да, има кризисна ситуация. Слава Богу тя не води в посока „провалила се държава“. В същото време тези дни турските ВВС нанесоха удари по кюрдите, което показва, че армията остава в ролята на инструмент на цивилното правителство. И в същото време с това се подчертава, че държавата се нуждае от своите Въоръжени сили. Разпадаща се държавност Най-големият проблем е разпадащата се държавност в региона. Турция е далеч от този процес, но тя има обща граница с Ирак и Сирия. Ако пучът беше успял, сътресенията биха били много по-тежки, отколкото са в момента.
Герд Португал, германски експерт по сигурността пред Дойче веле