Кунева: Антикорупционният закон не го иска Брюксел, а българските граждани
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Антикорупционният закон не го иска Брюксел, а българските граждани - имаме и десетки политици като президента, които искат той да се случи и да заработи. И тези политици се увеличават. Това заяви днес вицепремиерът и министър на образованието Меглена Кунева в изложението си по време на 20-ия обществено-политически форум за противодействие на корупцията, под егидата на Центъра на изследване на демокрацията, на тема: „Завладяване на държавата и противодействие на административната и политическата корупция в България”.
Участие в него вземат президентът Росен Плевнелиев, министрите Екатерина Захариева, Румяна Бъчварова, председателят на ВКС Лозан Панов и др., съобщава БГНЕС. "Необходимо е да изчистим политическия и икономически живот у нас от корупцията, продължи министърът. Мислим с президента в една посока, подчерта Меглена Кунева и му благодари за това. Уважи и последователните усилия на Центъра за изследване на демокрацията, на експертите му по отношение на борбата с корупцията. За мен това е обществен договор с голямо съдържание - ние сме тези, които трябва да стъпят на едно изследване, за да няма съмнение в неговата обективност, продължи тя. И стратегията, и законът са захранвани с живи факти и анализи", посочи Кунева.
"Законът е за предотвратяване на корупцията по високите етажи, каза тя и разказа основните положения в него. Задържането на изследването на корупцията по високите етажи е белег, че проблемите се решават в дълбочина, поясни тя. Този закон е част от една много по-голяма верига, която има за задача да овласти гражданите", посочи Кунева.
"И това ще се случи, защото то е политически императив", изрази надежда тя. "Вижте какво става в Европа - процентът демокрация, процентът на овластяване на гражданите е бил нисък, продължи тя. Кунева смята, че антикорупционният закон е получил необходимата подкрепа в парламента. Ние не можем да допуснем законът да остане на хартия - узряло е чувството на обществено недоволство и на спешност. Тогава, когато това се осъществи ще имаме една по-добра държава", смята Кунева.
"ОП на наука и интелигентен растеж и проектите с особено голяма стойност ще бъдат наблюдавани от НПО, за да не допуснем грешки", заключи Кунева.