Кунева: Парите за висше образование няма да се намаляват, а точно обратното
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Парите за висше образование няма да се намаляват, а точно обратното. Това каза на пресконференция в Благоевград вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева, предаде "Фокус".
По думите й, през днешния ден е провела среща със студенти и преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, на която са били дискутирани важни теми и проблеми свързани със Закона за висшето образование. „В областта на висшето образование стават много важни и ориентирани в бъдещето реформи. Наистина Министерството на образованието и науката няма област в която вече да не е започнало реформи и да не очакваме те да дадат резултат в рамките на година – две до три. Тоест не да отлагаме до безкрайност. Така е и в предучилищното и училищно образование, така е и във висшето образование.
А ето и какво конкретно правим във висшето образование. В него оценяваме академичното качество на висшето училище, оценяваме възможност за реализация на пазара на труда за студентите, които завършват. Последният компонент в тази координатна система е какво ще се случи в бъдеще и как да могат хората да планират образованието, живота си и добрата си реализация“, посочи образователният министър.
Тя заяви категорично, че ще настоява година след година парите в сферата на висшето образование да се увеличават в това число и студентските стипендии, които вече са увеличени и ще продължат да се увеличават. „Като важна политическа крачка ще направя, особено тук за ЮЗУ „Неофит Рилски“ да могат от българската диаспора да идват да учат наши сънародници в българските университети с държавна стипендия. От 400 колкото е тази година тя ще бъде увеличена до 1000 за българската диаспора“, уточни Меглена Кунева.
По време на провелата се пресконференция бяха обсъдени и други важни въпроси сред които евентуалният бежански поток към България, възможността в Кресна и Петрич да бъдат настанени мигранти при необходимост и опциите за изграждане на телена ограда между страната ни и Гърция.
„В Европейския съюз не се стимулира между държавите в него да се изграждат подобни съоръжения. Да могат да се засилят проверките, могат да се направят и ограничения за свободното движение на хора. Наистина трябват ни много проверки, но ако питате кое е най-важно за сигурността в Европа, то ще ви кажа, че това е споделянето на разузнавателна информация“, коментира вицепремиерът.