ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Британското правителство обяви на 2 юли решението си да се оттегли от Лондонското споразумение за риболова от 1964 година. Целта е възвръщането на изключителния контрол над правата за риболов край бреговете на страната, съгласно вота в подкрепа на Брекзита, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Споразумението е сключено през 1964 година, тоест преди присъединяването на Великобритания към Европейския съюз през 1973 година.
По силата му риболовът се разрешава "в зона от шест до дванайсет мили" от бреговете на подписалите документа. То дава по-голяма свобода на действие съгласно европейското право, което определя тази граница на 12 мили.
С оттеглянето от споразумението британските рибари ще изгубят правото самите те да работят близо до бреговете на пет други страни: Франция, Белгия, Германия, Ирландия и Холандия.
"Това е исторически първи етап към изграждането на нова политика за национален риболов в момент, когато напускаме Европейския съюз", заяви в комюнике министърът на околната среда Майкъл Гоув.
Това означава, че за първи път от 50 години ще можем да определяме кой да има достъп до нашите води, допълни той.
Излизането от споразумението беше приветствано от Британската национална федерация на риболовните организации (NFFO). Британското правителство утре ще уведоми за решението си страните, подписали споразумението, което е начална точка на процес на напускане, продължаващ две години.
Едновременно с това Лондон ще трябва да договори излизането си от Общата политика в областта на рибарството (ОПОР).
През 2015 година британските кораби са уловили около 708 000 тона риба на стойност 775 милиона британски лири (близо 900 милиона евро), по данни на британското правителство.
За сравнение - чуждестранните кораби, извършващи дейност в британски води по силата на Лондонското споразумение, са уловили 10 000 тона риба, според същите данни.