ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Мартин Шулц (ГСДП) заяви в петък, че ще се откаже от кандидатурата си за външен министър в новото коалиционно правителство на канцлера Ангела Меркел (ХДС), след като бе подложен на засилена критика от редиците на собствената си партия, предава AFP, цитирана от "Фокус".
„Отказвам да се присъединя към федералното правителство и в същото време настоявам, че това трябва да бъде краят на дебатите за личности в рамките на ГСДП", подчерта Шулц.
В разпространения текст най-напред Шулц обръща внимание на договореното преди два дни коалиционно споразумение. То би могло „да подобри живота на хората в много области". Шулц изразява „гордост", че исканията на ГСДП за подобрения в образованието, социалната грижа, труда и данъците са намерили своето място в договора. За него е важно членовете на ГСДП да гласуват в подкрепата на този договор, става ясно в изявлението.
Едва тогава идва обяснението за оттеглянето му от поста на външен министър: „В дискусията за моята личност виждам заплахата от успеха на този вот. Ето защо обявявам, че се оттеглям от участие във федералното правителство, като в същото време се надявам, че с това ще бъде сложен край на персоналните дебати в рамките на ГСДП“.
Неговите лични амбиции „трябва“ да стоят „зад интересите на партията“, завършва изявлението му.
Напускащият поста външен министър на ФРГ Зигмар Габриел (ГСДП) обвини в четвъртък Мартин Шулц в „нарушаване на дадено обещание". По-късно бе съобщено, че ръководството на партията е призовало за оставката му.
На 7 февруари, сряда, стана ясно, че лидерът на Германската социалдемократическа партия (ГСДП) Мартин Шулц ще замени Зигмар Габриел на поста министър на външните работи на ФРГ. Малко по-късно бе съобщено, че той се оттегля от поста председател на ГСДП, а неговото място ще бъде заето от вицепредседателя на германските социалдемократи Андреа Налес.
Веднага след приключването на коалиционните преговори в сряда Кевин Кюнерт, председател на Младежката организация на ГСДП (Юсос) изрази недоволството си от резултата и по-конкретно от демонстрирания „политически стил“. Той разкритикува постигнатото споразумение и обявените промени в ръководството на ГСДП. Кюнерт сподели опасения, че промените на върха на партията изместват вниманието на дебата, който трябва да бъде проведен в следващите седмици.