Министър Георгиев: Експертизата, науката и емпиричните данни са в основата на дългосрочни решения в законотворчеството
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Като научен работник, дълбоко вярвам в смисъла от анализ, от проучване на материята, преди да се пристъпи към изключително важната и отговорна дейност по нормотворчество. Това заяви министърът на правосъдието Георги Георгиев по време на заседанието на Съветът за криминологични изследвания (СКИ).
В съвета участват представители на академичната общност, ВКС, МВР, прокуратурата, криминологията, статистиката, адвокатурата.
Той допълни, че приема участието си като председател на Съвета като отговорност и ясно послание за значението на изследванията и емпиричните анализи. Тъй като те могат в съчетание с доктрината, да имат принос към подготовката на законопроектите от една страна и оперативната дейност и взаимодействието между институциите, от друга страна.
„Често възмущението и съчувствието ни от поредното нагло престъпление се прераждат в необоснован законодателен ентусиазъм, който в крайна сметка не постига резултатите, които се целят. Такива промени само увеличават възмущението и чувството за безсилие и в гражданите, и в институциите, но без да имат друг ефект“, каза Георгиев и допълни, че при решаването на проблемите няма нищо по-ценно от добрата стара експертиза, знанията, науката и емпиричните данни. „Именно те са в основата на дългосрочните ефективни решения. Всичко останало е да създаваме шум в системата, без да я променяме изобщо.“
На заседанието на СКИ, днес бяха приети окончателните доклади на изследователските екипи, работили по проблемите на незаконното преминаване и превеждане през границата и на трафика на хора. По-рано, през лято на м.г. бе приет и докладът за тенденциите и превенцията на престъпленията по пътя, чийто ръководител на изследователския екип е доц. Екатерина Салкова.
Доц. д-р Ива Пушкарова представи днес аналитичния доклад ,,Трафикът на хора: тенденции и превенция“, чийто ръководител на екипа е доц. д-р Нина Белова.
Изследването „Тенденции и превенция на престъпленията по чл. 279 – 281 от НК (незаконното преминаване и превеждане през границата, както и незаконното подпомагане на чужденци да пребивават и преминават в страната в нарушение на закона) бе представено от доц. д-р Светлин Антонов.
СКИ прие днес темите, по които ще се работи през настоящата година – превенция и защита от домашно насилие, противодействие на престъпления, свързани с наркотични вещества и борба с киберпрестъпността.