ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Луната несъмнено е най-големият и най-яркият ни спътник в небето, но около Земята летят много боклуци. Не всички от тези отпадъци обаче идват от самата Луна. „Science Alert“ съобщи за близкия до Земята астероид, класифициран като квазиспътник, Kamo'oalewa, който може да се е откъснал от нашия лунен съсед.
Камо'оалева е открит за първи път през 2016 г. с Pan-STARRS в обсерваторията Халеакала.
Макар че орбитата на Камо'оалева се е променяла през цялата му история на обикаляне около нашата планета, той винаги е оставал сравнително близо. Повърхността му също така съдържа силикати, които отразяват светлината по същия начин, както Луната, което води до гореспоменатата теория, че най-вероятно е парче от самата Луна.
Ново изследване, озаглавено "Орбитални пътища за лунен произход на близкия до Земята астероид Камо`оалева", с автор Хосе Даниел Кастро-Киснерос от катедрата по физика в Университета на Аризона, има за цел да определи дали астероидът е с лунен произход.
От всички квазиспътници, които обикалят около Земята, Камо`оалева е с най-близката и стабилна орбита. Уникалните орбитални навици на Камо`оалева биха могли да сочат, че той произхожда от лунни изхвърляния.
Unlike other objects, Kamo'oalewa's trajectory alters over time while remaining near Earth. Read to learn more. #Science #STEM #ArtificialIntelligence #Astrophysics #ClimateChange
— ScienceTimes (@ScienceTimesCom) May 5, 2023
https://t.co/TVMKKg7cHZ