МИСТИЧЕН ДЕН: На Велика сряда са се случили наистина велики неща - ето защо този ден е толкова важен и какво не бива да правим за нищо на света. Честваме и уникална светица, а за имен ден черпи хубаво женско име
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
1. Велика сряда - На Велика сряда нашето внимание се насочва към "разкаялата се блудница". Службата подчертава разликата между спасената грешна жена и починалия Юда, който е бил избран за апостол: първата дава своето богатство на Иисус Христос и му целува нозете, а другият за пари предава Своя Учител с целувка.
Централното песнопение е написано от една от малкото поетеси - химнографи в Православната църква. Това е преподобна Касиана, живяла през VIII - IX в. Тя е наричана още Икасиа или Касиа.
Родена е в Цариград и се е подвизавала в цариградския манастир "Св. Богородица - Одигитрия", където била игуменка. Запазени са повече от 40 нейни произведения, в това число канона на Велики петък "Волною морскою", но най-известната нейна творба е славата на Велики вторник - вечерта и на Велика сряда - суртинта.
Можем да кажем, че общата тема на първите три дни на Страстната седмица е краят на света и съдът Христов.
На този ден в храмовете се служи Преждеосвещена Литургия, която е последна за годината. Вечерта богослужението е Малко повечерие. Обичаят повелява днес да се бере здравец и на Разпети петък да се раздава за здраве. В много от храмовете здравецът се развада от свещениците на вярващите, когато те се поклонят на гроба Господен (плащаницата), разположен в средата на храма.
Днес не се работи никаква домакинска работа, защото се вярва, че умението, което всеки притежава, ще се отнеме.
2. Света Тамара Грузинска е царица на Грузия от династията Багратиони. Периодът на нейното управление (1184–1213) се смята за „Златен век“ в историята на страната. Тя е първата жена, която управлява Грузия в собственото си право.
Св. равноапостолна Нина (покръстителката на Грузия, чества се на 14 януари) и св. благоверна Тамара са двете най-почитани светици в страната.
Тамара е провъзгласена за наследник и съуправител от нейния баща през 1178 г., но се сблъсква със силна съпротива от страна на аристокрацията. Тамара се справя успешно в неутрализацията на тази опозиция и предприема енергична външна политика, която помогнала на държавата да отблъсне селджуцките турци.
Позовавайки се на мощен военен елит, Тамара успява да превърне държавата си в една от най-могъщите в Кавказ, докато не идва крахът на империята, под атаката на Монголската империя.
ИМЕН ДЕН ПРАЗНУВАТ ВСИЧКИ, КОИТО НОСЯТ ИМЕТО ТАМАРА!
3. Свети мъченик Акакий Серски - той е роден в българското село Ново село, Солунско. Деветгодишен го подлъгали да приеме мохамеданството и бил обрязан. Беят на гр. Серес се привързал към него и го осиновил. По-късно Акакий напуснал дома на бея и за да изкупи греха си, станал послушник в Хилендарския манастир.
Приел монашество и под ръководството на духовника Никифор се подготвял за мъченичество. Обезглавен е в Цариград на мястото, което се нарича Пармак-капи на 1.05.1816 г.
4. Св. пророк Иеремия - произхожда от Левиевото коляно. Живял 600 години преди Христа. Наставлявал народа в истинското богопочитание. Предсказал падането на Иерусалим, което и станало в негово време. По време на Вавилонския плен оплакал поробената си родина. С тая цел написал книгата "Плач Иеремиев".