BG EN

МНОГО ГОЛЯМ ПРАЗНИК: Успение Богородично e! 17 любими имена празнуват днес - ето какви са поверията и обичаите

Акценти

МНОГО ГОЛЯМ ПРАЗНИК: Успение Богородично e! 17 любими имена празнуват днес - ето какви са поверията и обичаите

76605
на 15.08.2024
МНОГО ГОЛЯМ ПРАЗНИК: Успение Богородично e! 17 любими имена празнуват днес - ето какви са поверията и обичаите

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Успение Богородично или Голяма Богородица, е един от най-големите християнски празници. Този ден е посветен на смъртта на Божията майка, която е била като сън и затова се нарича "успение", т.е. "заспиване".

препоръчано

Според преданието, на този ден апостолите се събрали от местата, където проповядвали, за да се простят със Света Богородица и да погребат пречистото ѝ тяло. Единствено закъснял свети апостол Тома, който дошъл в Йерусалим три дни подир смъртта й. 

Отново според Свещеното предание това е денят, в който Божията майка на 64-годишна възраст напуска земния живот и отива при сина си. Три дни преди смъртта архангел Гавраил ѝ съобщава, че Бог е пожелал да я вземе при себе си в своето царство, за да царува вечно с него.

Последното ѝ желание е да види Светите апостоли заедно. По чуден начин те се пренасят пред вратите на дома ѝ в Йерусалим. Три дни след това сам Иисус Христос в небесна слава, обкръжен от ангелски ликове и светци, слиза от небесата за душата на Света Богородица.

Погребват я в една пещера край Гетсимания и затварят входа с камък. Когато няколко дни по-късно го отварят, за да се поклони пред светицата закъснелият апостол Тома, намират само плащеницата ѝ. Ставайки от трапезата, апостолите чуват ангелско пеене и виждат в облаците пречистата Божия майка, обкръжена от ангели, която им казва: "Радвайте се, защото съм с вас през всичките дни".

В памет на явяването ѝ пред апостолите, Църквата определя в този ден да се отслужва тържествена литургия и да се прави "въздигане на хляба".

ИМЕН ДЕН ПРАЗНУВАТ: Мария, Марийка, Мара, Мари, Мариян, Марияна, Мариана, Мариан, Маша, Мика, Мира, Мариета, Мариела, Марио, Преслав, Преслава и Деспинa

Според народната традиция, празникът се нарича Голяма Богородица, за разлика от Малката Богородица, когато се чества рождението на Христовата майка. На Голяма Богородица, след тържествена литургия в църквата, се освещават обредни хлябове, които жените след това раздават за здраве и за починалите близки.

Вярващите търсят покровителството на Света Богородица в житейските проблеми. На този ден правят родови срещи, свързани с жертвоприношение - курбан за живот, за здраве, за плодородна година, против премеждия и болести. Традиционни ястия на трапезата са прясна питка, украсена с орнамент, пиле, каша, варено жито, царевица и тиква.

Непременно се ядат диня и грозде. Вярващите даряват на Църквата свещи, домашно тъкано платно, месал, кърпа и пари.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена: Ракът с лични проблеми да не пътува, Лъвът да се смири, небивал успех за Козирога САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена: Ракът с лични проблеми да не пътува, Лъвът да се смири, небивал успех за Козирога
ПИК TV x
Георги Харизанов пред ПИК TV: ППДБ да спрат да се правят на политически девственици - гласували са най-много от всички заедно с Възраждане (ВИДЕО) Георги Харизанов пред ПИК TV: ППДБ да спрат да се правят на политически девственици - гласували са най-много от всички заедно с "Възраждане" (ВИДЕО)
ново
Днес: 4
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК